Facebook’tan Diğeri Kopyalayınca Batırıyor: TikTok, 2022’nin Viral Uygulaması BeReal’dan Çaldığı Özelliği Kapatıyor

2022 yılında bir anda patlayan anlık fotoğraf paylaşma uygulaması BeReal, birtakım platformların “yeni özelliği” haline gelmişti. BeReal’ın temasını kopyalayıp kullanıcılara özellik olarak sunan platformlardan birisi de TikTok idi.

Henüz yaklaşık 9 ay evvel tanıtılan TikTok Now adlı özellik, bugünse erken bir ayrılışla gündeme Tezlere nazaran platformun çatı şirketi ByteDance, “TikTok tecrübesini güncellemekte” olduğundan Now özelliğinin fişini çekti.

TikTok Now’a veda ediyoruz:

Twitter’da Matt Navara tarafından paylaşılan ekran manzarasında TikTok’un gönderdiği bir bildirime yer verildi. Platformun açıklamasında şu sözler bulunuyordu:

“TikTok tecrübesini güncelliyoruz ve TikTok Now’ı kapatıyoruz. Gönderilerinizi görmek için Profil > Özel sekmesi > ‘Now’ anılarına gidin. Yaratıcılığınızı büyüleyici görüntüler, fotoğraflar ve öykülerle TikTok’ta paylaşmaya devam etmenizi istiyoruz. Topluluğumuzun bir modülü olduğunuz için teşekkürler!”

TikTok’un BeReal klonu özelliğini ne vakit kapatacağı ise şimdi aşikâr değil. BeReal’ın fikrini alan Snapchat ve Instagram’dan da özelliklerinin geleceğine dair bir gelişme yaşanmadı.

BeReal’ın kendisi de aslında pek uzun ömürlü olamadı. The New York Times’ın paylaştığı datalara nazaran uygulamadaki günlük etkin kullanıcı sayısı Ekim 2022 – Mart 2023 tarihleri ortasında %61 oranında düştü.