Facebook’ta, Binlerce TL Bedelindeki Eserleri İkram Ettiğini Söyleyen “Amazon Paketi” Dolandırıcılığına Dikkat

İnternet dünyasındaki dolandırıcılık olayları son süratle devam ediyor ve muhtemelen hiçbir vakit da sona ermeyecek. Biz internet kullanıcılarının üstüne düşen vazife ise bu dolandırıcılara kanmamak, internet hakkında temel bilgilere sahip olmak.

Biz de bir yayıncı olarak üzerimize düşen misyon gereği elimizden geldiğince internette gördüğümüz dolandırıcılık prosedürlerini sizlerle paylaşıyoruz. Bugün, bunlardan bir yenisiyle daha karşınızdayız. Elbette birazdan anlatacağımız yol yeni bir yol değil, lakin kısa müddet içinde süratli bir halde yayıldığından uyarmakta yarar var.

“Teslim edilmemiş Amazon paketleri” dolandırıcılığı:

Özellikle internet şuurunun en az düzeyde olduğu Facebook’ta patlayan bu dolandırıcılık formülünde bireyler, Amazon’un “teslim edilemeyen paketlerini” armağan ettiğini öne sürüyor. Bu paketlerde iPhone, PlayStation ve televizyon yahut mikrodalga üzere binlerce TL’lik eserlerin olabileceği paylaşılıyor.

“Unutulan Paketler” isimli profilden yapılan paylaşım, yüzlerce bireyden beğeni ve yorum topladı. Fakat bilhassa yorum kısmına baktığımızda birçok geçersiz yorumla karşılaşıyoruz. Tıpkı uydurma yorumlar, paylaşımda sunulan temastaki internet sitesinde de görülebiliyor.

Üstelik bu sayfada Facebook’taki yorumların tersine Türk isimlerden değil, yabancı isimlerden yapılan Türkçe yorumlar bulunuyor.

Peki parasız paketler ile nasıl dolandırıcılık yapılıyor?

Elbette dolandırıcılığın ‘dolandırıcılık’ olması için, bu şahısların bir para toplaması da gerekiyor. Dolandırıcılar da bu ücretsiz paketler için “1,95 euro” fiyat istiyor. Gönderilen eserlerin ‘rastgele’ olacağı belirtiliyor.

Bu çeşit tuzaklara yem olmaktan nasıl kurtulursunuz?

  • Paylaşımları yapan kişi/sayfaların etkinliğini, beğeni/takipçi sayılarına göz atın.
  • Yorumların nizamına bakın. Toplumsal medyada virgül ve nokta kullanan; sözleri düzgün yazan çok az kişi var, bu gerçeği unutmayın.
  • Sayfaların paylaştığı yahut yorumlarda paylaşılan görselleri, görselin üzerine sağ tıklayıp “Resmi Google ile ara” seçeneğine tıklayarak internette aratın. Kesinlikle tıpkı görselin pek çok farklı platformda paylaşıldığını göreceksiniz.
  • Dolandırıcıların varlığını sav ettiği ‘kuralları’ kendiniz denetim edin. İnternetten değil, platformların şart ve kaideleri metinlerinden.
  • Yönlendirildiğiniz internet sitesinin URL’sini denetim edin. URL, platformun özgün ismine yakın yahut büsbütün bağımsız olacaktır. Lakin birebiri olamaz.
  • Genel mantığınızı kullanın: Amazon yahut öbür bir platform, neden bedavaya paket dağıtsın?

Sadece Amazon üzere global isimler de kullanılmıyor, bizim üzere yayıncıların da ismi kullanılabiliyor: