Facebook artık müsaadesiz data kullanarak reklam gösteremeyecek

Bölgedeki Adalet Divanı, Facebook’un AB’de en azından birtakım şahsileştirilmiş reklamlar yayınlamadan evvel onay alması gerektiğine karar verdi. Karara nazaran, özel reklamlar, bu data hacminin kullanıcıların müsaadesi olmadan işlenmesini “haklı gösteremez”.

The Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada bir sözcü, toplumsal medya devinin hala “mahkemenin kararını değerlendirdiğini” ve gelecekte daha fazlasını söyleyeceğini söyledi.

Meta, Facebook, Instagram ve WhatsApp kullanıcılarının sırf bu platformları kullanmak için şahsileştirilmiş reklamları kabul etmesini zarurî kıldığı için şimdiden 390 milyon Euro’luk bir AB para cezasına itiraz ediyor.

Facebook artık müsaadesiz data kullanarak reklam gösteremeyecek

Yönetim organı, özellikler için “özgürce verilen” müsaade gerektiğine ve Meta’nın sadece Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı temel seviyede kullanmak için reklam hedefleme bilgilerini isteyerek Genel Bilgi Muhafaza Yönetmeliğini (GDPR) ihlal ettiğine inanıyor. Yeni kararda Adalet Divanı, şahısların isteyerek müsaade verdiğini kanıtlamanın site operatörünün işi olduğunu sav ediyor.

Karar, Almanya Federal Kartel Ofisi üzere lokal rekabet düzenleyicilerinin antitröst davalarını araştırırken başka maddelere (GDPR gibi) ahengi hesaba katabileceklerini tespit eden daha büyük bir mahkemeye dahil edildi. Basitçe söz edecek olursak, bir ülke bir alanda kuralların çiğnenmesinin daha geniş çapta rekabete alışılmamış davranışın ispatı olduğuna karar verebilir.

Karar biraz meçhul ve yetkililerin kuralı pratikte nasıl yorumlayacakları şimdi muhakkak değil. Meta, Facebook ve öteki platformlarda şahsileştirilmiş reklamlar sağlamak için müsaade istemek zorunda kalabilir. Bu, kullanıcılar için kapalılığı artırabilir lakin şirketin karlılığını da etkileyecektir.