Facebook artık çocuk verilerinden kar elde edemeyecek

Diğer şeylerin yanı sıra ajans, Meta’nın Facebook, WhatsApp, Instagram veya Quest sanal gerçeklik kulaklıkları kullanıyor olsunlar 18 yaşın altındaki kullanıcılardan topladığı verilerden para kazanma konusunda kapsamlı bir yasak önerdi.

FTC’nin 2020 emirlerinin güncellemesinin bir parçası olarak uygulamaya çalıştığı yaptırımlar, bir değerlendirici şirketin yükümlülüklerini tam olarak yerine getirdiğini doğrulamadığı sürece Meta’nın yeni ürün, hizmet ve özellikleri piyasaya sürmesinin yasaklanmasını içeriyor. Ek olarak, Meta’nın yüz tanıma teknolojisini kullanmadan önce kullanıcılardan açık onay alması gerekiyor. Tüm bu önlemler ve FTC’nin 2020 düzeninin özelliklerini güçlendirmek için önerdiği diğerleri, Meta’nın satın aldığı veya birleştiği şirketler için geçerli olacak.

Facebook artık çocuk verilerinden kar elde edemeyecek

FTC, Meta’nın Cambridge Analytica skandalıyla ilgili olarak ajansla vardığı 5 milyar dolarlık anlaşmanın bir parçası olarak, 20 yıldır yürürlükte olan en son gizlilik kararnamesini yayınladı. FTC, Meta’nın kullanıcı verilerinin gizliliğiyle ilgili 2012 tarihli bir emri bozduğunu belirledi. FTC’ye göre Meta, 2020 emrine uymadığı gibi Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasasını da (COPPA) ihlal etti.

FTC’nin Tüketiciyi Koruma Bürosu direktörü Samuel Levine yaptığı açıklamada, “Facebook gizlilik vaatlerini defalarca ihlal etti” dedi. “Şirketin pervasızlığı genç kullanıcıları riske attı ve Facebook’un başarısızlıklarının hesabını vermesi gerekiyor.”