Eski Samsung yöneticisi, Çin’deki tüm çip fabrikasını kopyalamaya çalışmakla suçlanıyor

Business Korea‘nın haberine nazaran Suwon Bölgesi’ndeki savcılar, eski bir Samsung yöneticisini önde gelen çip üreticisinden yarı iletken tesis planlarını ve teknolojisini çalmakla suçladı. Daha evvel diğer bir Koreli yonga üreticisi SK Hynix‘in lider yardımcısı olarak vazife yapan 65 yaşındaki sanığın ismini vermediler lakin bilgileri 2018 ile 2019 yılları ortasında çaldığını sav ettiler. Sızıntının Samsung’a yaklaşık 230 milyon dolara mal olduğu bildiriliyor.

Sanığın, Çin’in Xi‘an kentinde, mevcut bir Samsung fabrikasına bir milden daha az bir uzaklıkta bir yarı iletken fabrikası inşa etmeyi planladığı tez ediliyor. Ticari sırlarını elde etmek için SK Hynix ve Samsung’tan 200 çalışanı işe aldı ve birebir vakitte yeni yarı iletken tesisini inşa etmek için 6,2 milyar dolar taahhüt eden isimsiz bir Tayvanlı elektronik üretim şirketi ile grup kurdu.

Eski Samsung yöneticisi, Çin’deki tüm çip fabrikasını kopyalamaya çalışmakla suçlanıyor

Ayrıca Çin merkezli Chengdu fabrikasında prototipler oluşturmak için kullandığı Çinli yatırımcılardan yaklaşık 358 milyon dolar almayı da başardı. Savcılara nazaran fabrikanın çalınan Samsung bilgileri kullanılarak inşa edildiği bildiriliyor.

Savcılık yaptığı açıklamada, “Suçun ölçeği ve hasarın derecesi açısından evvelki ferdi yarı iletken teknolojisi sızıntısı hadiseleriyle karşılaştırmak güç. Bu, çip üretiminde rekabetin ağırlaştığı bir periyotta yerli çip sanayisinin temellerini sarsarak ekonomik güvenliğimize ağır bir darbe indirebilecek ağır bir cürüm.” Bir Samsung alt yüklenicisi de dahil olmak üzere altı işbirlikçi, baş sanıkla birlikte suçlanıyor. Bu suçlamalar, Çin’in çeşitli bölümlerde Güney Kore‘nin teknolojilerini edinme eforlarını ve Kore’nin ilgili cürümler için daha katı cezalar getirmesini takip ediyor.