Eski Apple Yöneticilerinin Kurduğu Humane Şirketinin, Yapay Zekâ Takviyeli Birinci Eserinin İsmi Belirli Oldu

Yapay zekâ, hayatımızın birçok alanında bize yardımcı oluyor. Lakin, yapay zekâ asistanları çoklukla beşerlerle doğal ve samimi bir halde konuşamıyor. Bu da insanların yapay zekâ asistanlarına itimadını ve memnuniyetini azaltıyor.

Bu sorunu çözmek için 2018 yılında Apple’ın eski yöneticileri tarafından ‘Humane AI’ isimli bir proje başlatıldı. Bu proje, yapay zekâ asistanlarının beşerlerle daha yeterli irtibat kurmasını sağlamak için yeni prosedürler ve teknikler geliştirmeyi hedefliyordu.

Bu amaçlarına de ulaştılar. Humane AI’ın yapay zekâ aracının ismi muhakkak oldu: “Pin”

Pin ismi verilen bu araç, kullanıcının göğsüne takılabilen küçük ve şık bir aksesuar olarak karşımıza çıkıyor. Üzerindeki mikrofon ve hoparlör ile kullanıcıya geri bildirim vererek çalışan eseri kıyafetimizin rastgele bir yerine iliştirebilecekmişiz üzere görünüyor. Şu an için Pin’in donanımı hakkında bilgi sahibi değiliz, yalnızca işin içine Qualcomm’un da dahil olduğu biliniyor.

Ürünün en farklı yanı ise ekran olarak sizin yansıtılmasını tercih ettiğiniz rastgele bir yeri kullanması. Bir projektör niteliğinde düşünebilirsiniz bunu, örneğin birebir manşet görselimizdeki üzere yahut görüntüde izleyebileceğiniz üzere Pin’den elinize manzara yansıtıp bu türlü denetim edebileceksiniz.

Pin’in özellikleri ortasında ayrıyeten simültane çeviri özelliği de bulunuyor. Hem de o denli ki istediğiniz bir lisandan istediğiniz bir lisana, kendi sesiniz ile o an çeviri yaptırabiliyorsunuz

Olabildiğince küçük ve görünmesi sıkıntı olacak biçimde tasarlanan lakin yalnızca konuşulduğunda yahut dokunulduğunda kendini fark ettiren bir aygıt olmuş Pin. Şu anda proje hakkında bu TED konuşması dışında bir şey bilmiyoruz. Yani ne vakit çıkacak, nerede çıkacak, fiyatı ne kadar olacak gibi soruların yanıtları muamma. Fakat bilim-kurgu sinemalarında gördüğümüz geleceğe yavaş yavaş geliyoruz üzere görünüyor.