En Ufak Hastalık Belirtisinde Google’a Sarılanlara Müjde: Cildinizin Fotoğrafından Sorunu Öğrenebileceksiniz!

Google, bugün arama için orijinal özellikler getirdiğini duyurdu. Google Arama’ya gelen yenilikler, alışveriş ve seyahat iyileştirmelerinin yanı sıra Lens kullanıcılarının işine yarayabilecek bir özelliği de içeriyor.

Google’ın imaj arama teknolojisi Lens’e ciltleri tarama özelliği getirdi. Bu formda kullanıcılar, bedenlerinde çıkan şeylerin ne olduğu konusunda aramalar yapabilecek.

Google Lens’e fotoğraf yükleyerek cildinizdeki sorunlar hakkında fikir edinebileceksiniz

Google Lens’e gelen bilhassa birlikte kullanıcılar, ciltlerinin bir fotoğrafını yükleyebilecek. Bunun akabinde da Lens arama yaparak size misal manzaraları gösterecek. Şirket, bu biçimde cildinizdeki kızarıklık üzere şeylerin ne olduğunu anlamanıza yardımcı olmak istiyor. Özelliğin bugünden itibaren çıkış yapmaya başladığını ekleyelim.

Bu fonksiyon ayrıyeten; dudaklarınızdaki şişlikler ve tırnaklardaki bir anormallik üzere sözlerle tanımlayamadığınız öbür fizikî durumlar için de kullanılabilir olacak. Özelliğin kullanıcıların işine yarayabileceğini söylemek mümkün; fakat cildinizde ne olduğunu bilmediğiniz bir şey çıktığında Google’a güvenmek yerine doktora gitmek hala en düzgün tahlil yolu olacaktır.

Google Lens, Bard’a entegre edilecek

Ayrıca Lens, yakında Google’ın sohbet botu Bard ile de entegre olacak. Kullanıcılar, Bard’a yazdıkları metinlere görsel ekleyebilecek. Lens de gösterilen şeyin ne olduğunu anlaması için Bard’a yardımcı olacak. Örneğin bir ayakkabının fotoğrafını ekleyip ne olduğunu sorduğunuzda, Bard Lens’ten edindiği bilgilerle soruyu yanıtlayacak.

Beğendiğiniz kıyafetleri vücudunuza uygun modellerin üstünde görebileceksiniz

Google’ın getirdiği öbür özellikler ise alışveriş tarafında. Artık kullanıcılar, şekil ve renk üzere filtrelemeler yaparak daha kolay bir alışveriş tecrübesi yaşayabilecek. En çok dikkat çeken yenilik ise “sanal deneme” manasına gelen bir özellik.

Bu özellik, internetten alışveriş yaparken hepimizin aklından geçen “Bu kıyafet üstümde nasıl durur?” problemini çözmeyi amaçlıyor. Yapay zekâ dayanağıyla oluşturulan özellik, beğendiğiniz kıyafetin çeşitli modeller üzerinde nasıl durduğunu size gösterecek. Her türlü vücuttan olacak bu modeller, farklı pozlarla daha ayrıntılı bir halde incelemenizi de sağlayacak.

Sanal deneme, şimdilik sadece ABD’deki bayan müşteriler için H&M, Anthropologie, Everlane ve LOFT mağazalarında çıkış yaptı. Geniş çapta ne vakit kullanıma sunulacağı konusunda ise maalesef rastgele bir bilgi yok.