Elon Musk’tan, insanları Twitter’dan kaçıracak yeni kararlar: Okuma limiti ve oturum açma zaruriliği

Elon Musk, artık daha da ileri gitmez dememize kalmadan, Twitter kullanıcılarını platformdan soğutacak yeni ve enteresan kararlar almaya devam ediyor. Bu karaların tahminen de en acayip olanı akşam saatlerinde geldi ve Twitter’a “tweet okuma limiti” getirildi.

Musk, attığı birinci tweet’te, Twitter’dan çok derecede data alınmasını önlemek gayesiyle her kullanıcıya tweet görüntüleme limiti getirildiğini duyurdu. Birinci duyuruda mavi tikli, onaylanmış kullanıcıların günde 6.000 tweet, onaylanmamış eski hesapların günde 600 tweet ve onaylanmamış yeni hesapların günde 300 tweet okuyabileceği söyleniyordu.

Hemen akabinde Musk, limitlerin güncellendiğini yazdı. Buna nazaran limitler, sırasıyla günde 8000, 800 ve 400 olarak güncellendi.

Bu da yetmemiş olacak ki Musk, dakikalar sonra bu limitleri de değiştirdi. Musk’ın son kararına nazaran tweet limitleri, sırasıyla 10.000, 1.000 ve 500 olarak tekrar güncellendi.

Doğal olarak yeni limit uygulaması, her ne kadar süreksiz tedbir olarak lanse edilse de, kullanıcıların reaksiyonunu çekti. Bu ortada bir parodi Musk hesabı, Musk’ın ağzından “bu limiti getirmemin nedeni hepimizin Twitter bağımlı olması ve dışarıya çıkmaya gereksinimimiz olmasıydı. Dünta için düzgün bir şey yapıyorum” cümlelerini yazdı. Farklı bir biçimde gerçek Musk, bu tweet’e de re-tweet’ledi.

Bazı kullanıcılar bu limitten etkilenmemiş üzere görünürken, birtakım kullanıcılar ise limitlerinin dolduğuna dair ikazlar aldıklarını bildirmeye başladı bile. Limit uygulamasından vazgeçilmesi için ağır bir talep olduğu rahatlıkla görülebiliyor. Fakat Elon Musk’ın bu talepleri dinleyip dinlemeyeceğini kestirmek natürel ki kolay değil.

Oturum açmayana Twitter yok

Tüm garipliklerin bu kadarla hudutlu kaldığını düşünüyorsanız, Elon Musk’ı hiç tanımıyorsunuz demektir. Limit uygulamasından çabucak evvel Musk, farklı bir karar daha almış ve oturum açmayanların tweet’lere erişemeyeceğini söylemişti.

Oturum açmadan Twitter’a göz atmak isteyenler, artık bir oturum açma uyarısı ile karşılaşacak. Şayet oturum açmak istemezseniz, Twitter’ın ana sayfasına yönlendirileceksiniz.

Bu değişikliğin neden yapıldığı muhakkak değil. Fakat şirket, reklamları hedefleyebilmek ve platforma yapılan ziyaretlerden para kazanabilmek için insanları kaydolmaya zorluyor olabilir. Twitter şanslıysa, bu yeni kayıtlardan kimilerini ödeme yapan Twitter Blue müşterilerine de dönüştürebilir.

Geçtiğimiz ay Twitter, tecrübeli bir satış şefi olan Linda Yaccarino‘nun şirketin başına geçeceğini duyurdu. Bu haberin akabinde bir reklam şirketi olan GroupM, Musk’ın her gün platformda yaptığı açıklamalar nedeniyle Twitter’ı markalar için “yüksek riskli” olarak nitelendiren açıklamasını geri çekti.

Elon Musk, 2022’nin sonunda bir müddet Twitter için o kadar toksik hale geldi ki, rakibi olan açık kaynaklı platform Mastodon, üçüncü taraf sunuculardaki kayıtlarda büyük bir artış olduğunu bildirmişti. Bu yeni kararlar sonrasında neler yaşanacağını ise birlikte göreceğiz…