Elon Musk’ın tweet okuma kısıtlaması kararı, Twitter rakibi Bluesky’a rekor trafik getirdi

2022 yılında faaliyete geçen ve idare kurulunda eski Twitter CEO’su Jack Dorsey’in de bulunduğu Bluesky, Musk’ın Twitter kullanıcıların her gün okuyabileceği gönderi ölçüsüne süreksiz olarak sınırlama getireceğini duyurmasının akabinde hafta sonunda rekor seviyede trafik aldı.

İlk başta Musk, hududun doğrulanmış hesaplar için günde 6.000 gönderi, doğrulanmamış hesaplar için 600 gönderi olacağını ve yeni doğrulanmamış hesaplar için gönderilerin günde 300 ile hudutlu olduğunu söyledi. Birkaç saat sonra, hududun doğrulanmış kullanıcılar için günde 10.000, doğrulanmamış kullanıcılar için 1.000 ve yeni doğrulanmamış kullanıcılar için 500 gönderiye çıkacağını duyurdu.

Musk, Twitter’ın “aşırı seviyede bilgi kazıma ve sistem manipülasyonunu ele alması” gerektiğini düşündüğü için okunan gönderileri sınırlama kararı aldığını açıkladı. Ancak bu durum, Twitter’da pek çok kişinin Bluesky’a katıldıklarını gösteren ekran imajları paylaşmasını engelleyemedi.

Sadece davet ile girilebiliyor

Bluesky, teorik olarak gelecekteki toplumsal uygulamalara güç sağlayabilecek ve insanların kimliklerini birden fazla platformda müdafaalarını sağlayan AT Protokolü ismi verilen merkezi olmayan bir ağ teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Bluesky resmi olarak beta sürümünde ve şimdilik sırf davetlilere açık. Lakin, bu hafta sonu bu beta için kayıtları süreksiz olarak durdurdu, zira rekor seviyede yüksek trafiğin bir sonucu olarak performansta kimi düşüşler görüldü.

Beta için kayıtlar Pazar günü geç saatlerde tekrar açıldı. Bluesky şu ana kadar hafta sonu boyunca beta testine kaç kişiyi dahil ettiğini açıklamadı.

CNBC’nin haberine nazaran Bluesky, yükselen tek platform değil. Merkezi olmayan iletileşme uygulaması Mastodon, Kasım ayında büyük ilgi gördü. Toplumsal medya devi Meta da, daha evvel CNBC’ye “metin güncellemelerini paylaşmak için bağımsız, merkezi olmayan bir toplumsal ağı araştırdığını” doğrulamıştı.

Meta’nın Twitter rakibi Threads bir göründü, bir kayboldu

Twitter çok yakında yeni bir rekabete girebilir. The Verge’ün haberine nazaran, Cumartesi günü kısa bir mühlet için Meta’nın yaklaşmakta olan Twitter gibisi hizmeti Threads‘in Android versiyonu Google Play Store’da göründü ve akabinde yayından kaldırıldı. Bu, Meta’nın Threads’i hakikaten piyasaya sürmeye yakın olduğu manasına geliyor olabilir.