Elon Musk’ın İnternet Hizmeti Starlink, Avrupa’da Yüksek Suratlara Rahatlıkla Ulaşmaya Başladı

Elon Musk’ın kurucusu olduğu uzay şirketi SpaceX, Mayıs 2019’da uzaya yerleştirmeye başladığı uydularıyla dünya çapında süratli internet temasını mümkün kılma amacına adım adım ilerliyor. Starlink, birçoğumuz için hayal olan yeni suratlara da ulaşmayı başardı.

Avrupa’daki Starlink kullanıcıları, artık kırsalı yahut kenti fark etmeksizin pek çok ortamda 500 Mbps sürate rahatlıkla ulaşmaya başladı. Daha evvelki testlerde internet suratı, alıcının bulunduğu ve uyduların yoğunlukta olduğu bölgeye nazaran değişim gösterebiliyordu.

500 Mbps, Avrupa’da Starlink’in yeni standardı oldu:

Starlink’in Avrupa’daki suratının arttığını ve stabil hale geldiğini gösteren son test, Reddit kullanıcısı DankSquared2 tarafından paylaşıldı. Yakın vakitte Almanya’da kırsal bir bölgeye taşındığını paylaşan kullanıcı, sürat testinde 562 Mbps kıymetini gördü.

Aldığı sürat, Starlink ile kırsal bölgelerde yapılan denemelerden epey yüksek olduğundan tekrar bir deneme daha yaptı. Bu kere elde ettiği sonuç ise 638 Mbps idi. Fakat birinci denemede 208 Mbps olan yükleme suratı, ikinci testte 177 Mbps’ye düştü.

SpaceX, Starlink hizmeti için hedeflediği 1 Gbps suratına şimdi Dünya’nın pek çok noktasına ulaşmayı başaramadı. Artan uydu sayısıyla bu sürate adım adım yaklaşılırken şirket, Haziran 2021’de gaye suratı 10 Gbps’ye yükseltmişti.

Starlink’in Türkiye’ye gelme planları:

Normalde 2022 yılında Türkiye’de aktif hale gelmesi hedeflenen Starlink, yaşanan ertelemelerin akabinde bu tarihi 2024 olarak güncellemiş durumda. Natürel fiyatı nedeniyle ne kadar istek görür, orası farklı bir husus.