Elon Musk’ın atılımları bu iki toplumsal medya platformuna yaradı

Bluesky, merkezi olmayan, bir Twitter gibisi toplumsal ağ olarak tanınıyor. Son vakitlerde Twitter’ın günlük tweet görüntüleme sonlarını belirlemesi sonrasında yaşanan performans problemlarını çözmek ismine, yeni kayıtları süreksiz müddetliğine askıya alma kararı aldı. Bir davet koduna sahip olmanın Bluesky’e katılmak için hala bir gereklilik olduğu ortamda, yeni kullanıcıların ağır ilgisi bir sorun olmuş görünüyor.

Bluesky’nin yaptığı bir gönderide, “Ekibimiz mevcut performans sıkıntılarını çözme çabası içerisindeyken, Bluesky kayıtlarını süreksiz olarak durdurma kararı aldık. Davet kodlarının ne vakit tekrar etkin olacağını sizlerle paylaşacağız. Beta sürecimize daha fazla kullanıcıyı davet etmeyi dört gözle bekliyoruz!” tabirleri yer aldı.

Elon Musk’ın atakları bu iki toplumsal medya platformuna yaradı

Şu an Bluesky’nin durum sayfasında platformun “düşük performans” sergilediği belirtilmiş durumda. Sorun bildirimleri saat 13:47 itibariyle başladı. “Düşük performans” tabiri, durumu hayli net bir biçimde özetlemekte. Genelde web üzerinden gönderi yüklemek mümkün olsa da, bunun için epey uzun mühletler beklemek gerekiyor. Öte yandan, iOS uygulamasındaki durum biraz daha stabil görünüyor.

Saat 14:03’te paylaştığı bir gönderiyle Bluesky, “kaydedilen en yüksek trafik” ile çaba ettiğini duyurdu. Bluesky mühendisi Paul Frazee tarafından yapılan bir açıklamada, problemleri çözmek için taşınabilir uygulama güncellemelerinin yayınlandığı bildirildi.

Twitter ile ilgili problemler birinci sefer geçen Cuma günü barizleşti. Platform, kayıtlı olmayan kullanıcıları engellemeye başladı ve platformun sahibi Elon Musk, bu durumun mevcut kullanıcıları etkileyeceğini belirterek durumu “geçici bir acil önlem” olarak nitelendirdi. Cumartesi günü, Musk kullanıcıların bir günde kaç tweet görebileceğine dair yeni sınırlamaların uygulanacağını duyurdu.

Mastodon’un da görünüşe nazaran büyük bir kullanıcı artışı yaşadığı belirtiliyor. Bir takipçinin paylaştığına göre, platform son bir günde 26.000’den fazla yeni hesap oluşturulmuş.