Elon Musk Yüzünden Twitter’dan Kaçan Kaçana: Rakip Uygulama Bluesky, Rekor Kırdı

Elon Musk’ın, onaylanmamış hesaplar için 600, onaylanmış hesaplar için 6000 olarak belirlediği Tweet okuma sonu daha sonra 1000 ve 10000 olarak değiştirilmişti. Bu görüntüleme hududu kararıyla alt üst olan Twitter kullanıcıları, devayı benzer diğer siteler aramakta buldular ve Twitter’ın rakibi Bluesky Social, yaptığı açıklamaya nazaran site trafiğinde rekora imza attı.

Henüz beta sürümünde olan ve geliştirmesi gereken birçok özelliği bulunan Bluesky Social’ın, Elon Musk’ın herkesi bezdiren hareketlerinden sonra Twitter’ın popülerliğini tehlikeye atacak bir pozisyona gelip gelmeyeceği ise merak konusu oldu.

Twitter’ın eski kurucularından olan bir iş beşerinin elinden çıkma Bluesky, süratle yükselişe geçti.

Jack Dorsey’in bir projesi olan ve hâlâ gelişimini sürdüren Bluesky Social, pek çok istikametten Twitter’a benzediği için kullanıcıların Twitter yerine koyabileceği bir platform arayışındaki birinci tercihi oldu.

Şirketin cumartesi günü yaptığı açıklamada, sitenin biraz düşük bir performans gösterdiği açıklandı ve söylediklerine nazaran bu, rekor düzeyde bir trafiğin sonucuydu. Hatta bu performans problemlerini çözmek için siteyi süreksiz erişime kapatıp pazar günü tekrar devam etmek zorunda kaldılar.

Şirket, bu mevzuyla ilgili açıklamayı Bluesky üzerinden yaptı:

“Sistemlerimizin performansı, şu anda yaşanan rekor düzeyde trafik nedeniyle bir ölçü düşüş yaşıyor. Bu yüzden uygulamada biraz yavaşlık fark edebilirsiniz. Takımımız, bu sorunu çözmek için çalışıyor. Sistem performansımızı buradan görüntüleyebilirsiniz: status.bsky.app”

Metin tabanlı bir toplumsal medya sitesi olan Bluesky, şu anda sadece “davet” metoduyla çalışıyor.

Bluesky’a girip direkt olarak bir hesap açamıyorsunuz. Siteye olabilmeniz için daha evvel üye olmuş bir kullanıcının sizi davet etmesi gerekiyor. Daha sonra, davet eden kullanıcı hesabınızı oluşturabilmeniz adına size bir kod gönderiyor ve bu kodla üyeliğinizi etkin hâle getirebiliyorsunuz. Sonrasında siz de tıpkı tekniği uygulayarak öteki kullanıcıları davet edebiliyorsunuz.

Twitter, Elon Musk tarafından devralınıp sansasyonel kararlar verilmeye başlandığından beri aşağı hakikat bir gidişat gösterse de alternatif platformlar, hiçbir vakit ciddi bir tehdit oluşturamadı. Bakalım, Nisan ayından beri 50.000 yeni kullanıcı kazanan Bluesky, bu istikamette bir birincisi başarabilecek mi?