Elon Musk, Twitter’da “Gizli Yasaklama” Uygulandığını Kabul Etti: “Bundan Kimsenin Haberi Yoktu”

Son günlerde internette gördüğümüz hiçbir şeye güvenemez olduk. O denli ki Elon Musk bile satın aldığı şirket olan Twitter’da bile kimsenin haberinin olmadığı kaynak kodları bulduklarını açıkladı. Pekala bu kaynak kodları ne için ve neden oradaydı? 

Musk’ın söylediğine nazaran bu kodlar Twitter’da uygulanan “shadowban” yani zımnî yasaklamaları gösteriyordu. Bu bilinmeyen yasaklamalara nazaran; birtakım sözler yasaklıydı ve bu sözleri kullanan tweetler ve hesaplar, başka kullanıcılara önerilmiyordu. 

Elon Musk, bu kaynak kodlaırnı Twitter Daily News hesabının yaptığı bir paylaşım sonrası açıkladı.

“Twitter takımı, Twitter kodunun derinliklerine gömülü bilinmeyen yasaklar bulmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta, düşük ‘itibar puanlı’ hesapların trend olmasını engelleyen bir tedbir buldular. Hatta bu kapalı yasak Elon Musk’ın hesabına da uygulanmış ve tweet’lerinin trend olmasını engellemişti.” 

Twitter Daily News’in yaptığı bu paylaşım sonrası çok geçmeden Elon Musk’tan yanıt geldi. 

“Doğru. Dolapta çok fazla iskelet var. Şirketteki hiç kimse bu kodun varlığından haberdar bile değildi.” 

Musk verdiği bu karşılıkla birlikte; Twitter’da hesaplara ve tweet’lere bâtın yasaklamalar ve kısıtlamalar uygulandığı da kabul etmiş oldu. Lakin kendisinin “Şirketten hiçkimse bu kodları bilmiyordu” iddiasına ise Ruby Media Group Lideri Kristen Ruby’den oldukça enteresan bir cevap geldi:

  1. Şirketteki beşerler bunun var olduğunu biliyordu. Onları kovduğun için sana söylemediler. Bunun yerine bana söylediler.
  2. Kaynağım, Twitter’ın makine tahsilinin nasıl çalıştığını beni öğretmek için iki ay harcadı.
  3. Kritik bilgileri çalışanlarınızdan biri yerine bana aktardılar.
  4. Bu gerçeği görmezden gelmeye ve her şey bir sırmış üzere davranmaya devam ediyorsunuz.
  5. İşte buradayız – neredeyse bir yıl sonra.