Elon Musk, Twitter’a Sınırlama Getirdi: Para Vermeyen Tweet Okuyamayacak!

Twitter Blue; doğuşu büsbütün fiyatsız olan toplumsal medya platformlarının artık fiyatlı olarak kullanıldığı bir internet dünyasının kapılarını araladı. Türkiye’de aylık 150 TL’ye onaylanmış hesap sahibi olan ve isimlerinin yanına birer mavi tik alan kullanıcılar; uzun tweet atabilme, tweet düzenleme, yüksek çözünürlüklü ve uzun müddetli görüntüler paylaşabilme, daha yüksek etkileşim elde etme üzere avantajlara sahip olabiliyorlar. 

Ancak Elon Musk tarafından 1 Temmuz 2023’te duyurulan özellik, daha doğrusu güncelleme; platformdaki tüm kullanıcıların reaksiyonlarına ve hatta muhtemel kitlesel göçlere sebep olabilecek kadar tesirli olabilir. 

Geçici bir mühlet boyunca Twitter Blue üyesi olmayan, yani para verip mavi tik satın almayanlar Twitter’ı hudutlu biçimde kullanacaklar:

‘Aşırı derecede data toplama ve sistem manipülasyonunu denetim altına alabilmek için şu süreksiz hudutları uyguladık’

  • Doğrulanmış hesaplar günde en fazla 6000 gönderi,
  • Doğrulanmamış hesaplar günde en fazla 600 gönderi,
  • Yeni açılmış doğrulanmamış hesaplar ise en fazla 300 gönderi okuyabilirler.’

Elon Musk’ın bu açıklaması üzerine iddia edilebileceği üzere Twitter’ın gündemi alt üst oldu ve kullanıcılar, alınan bu tedbirin münasebetlerini tartışmaya başladılar. Birtakım kullanıcılar, kelam konusu gönderi sayısına bir tweete gelen karşılıkların da dahil olup olmadığını sorsalar da bahis hakkında şimdi net bir açıklama yapılmadı.

Detaylar geliyor…