Elon Musk ile Mark Zuckerberg bir defa daha karşı karşıya geldi

OpenAI’nın CEO’su Sam Altman, Bloomberg Teknoloji Tepesi’nde yaptığı konuşmada, Elon Musk ve Mark Zuckerberg ortasında gerçekleşebilecek bir düello fikrini ilgi cazibeli bulduğunu belirtti. Altman, Musk’ın kendisine saldırma ihtimalini düşük gördüğünü söz etse de, bu türlü bir düellonun gerçekleşmesi durumunda katılabileceğini mizahi bir lisanla paylaştı.

Son günlerde süren rekabete Meta (eski ismiyle Facebook) da dahil oldu. Şirket, Twitter ile rekabet etmek emeliyle “Threads” isimli yeni bir platformun duyurusunu yaptı. Meta’nın Eser Lideri Cox, bu eserin Instagram kullanıcılarının takipçi ve kullanıcı bilgilerini yeni uygulamaya rahatça taşıyabilmesi için bir araç olduğunu belirtti.

Elon Musk ile Mark Zuckerberg bir sefer daha karşı karşıya geldi

Bu duyurunun akabinde Musk, Twitter üzerinden bir paylaşımda bulunarak, Zuckerberg’e yönelik sarkastik bir açıklama yaptı. Musk, “Dünyanın Zuckerberg tarafından büsbütün denetim edilmesini heyecanla beklediğinden eminim, öbür seçenek yok zira,” dedi. Bir diğer paylaşımda Musk, Zuckerberg’in jiu-jitsu bildiği argüman edilirse, bir kafes dövüşüne hazır olacağını belirtti.

Ancak bu düellonun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusundaki belirsizlik devam ediyor. Musk’ın annesi Maye Musk, Twitter’da yaptığı bir paylaşımda, düellonun iptal olduğunu ve ilgili tarafların haberdar edilmediğini tabir etti.

Zuckerberg ve Musk ortasındaki rekabet, her ikisinin de metaverse ile ilgili farklı vizyonlara sahip olmalarıyla şekillendi. 2021’de, Zuckerberg, Meta’nın metaverse konusunda liderlik etme niyetini belirtti. Buna karşılık, Musk, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda Meta’yı “kült” olarak nitelendirdi. Meta’nın, Twitter’a rakip olmak üzere yeni bir plan duyurmasının akabinde, Musk bu durumu alaya alarak süregelen çekişmeyi daha da kızıştırdı.