Elon Musk artık kafasına estiği gibi tweet atamayacak!

Manhattan’daki bir federal temyiz mahkemesi, Musk’ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile 2018 muvafakat kararının konuşmasında haksız bir “ön kısıtlama” olduğu iddiasını reddetti. Mahkeme heyeti, CEO’nun yasal bir monitör olmadan tweet atmak isteseydi suçlamalara karşı kendini savunabileceğini veya farklı bir anlaşma için müzakere edebileceğini söyledi.

Musk, 2018’de düzenleyicinin Tesla’yı özel olarak almak için “güvence altına alınmış” fon sağladığı hakkında yalan söylediğini iddia etmesinin ardından SEC ile bir anlaşmaya varmıştı. Anlaşma, onay gerektirmesinin yanı sıra Musk’ın Tesla başkanı olarak istifa etmesine de neden olmuştu.

Elon Musk artık kafasına estiği gibi tweet atamayacak!

Musk ve şirketi ayrı ayrı 20 milyon dolar para cezası ödemek zorunda kalmıştı. SEC bunun ardından Musk’ı Tesla’nın bir yılda 500.000 araba yapacağını iddia ettiğinde mahkemeye itaatsizlik ile suçlamak istedi ancak bir yargıç, ilgili tarafları, finansla ilgili tweet’ler için hukuk ekibinin onayını gerektirmesi karşılığında Musk’a daha fazla özgürlük veren bir 2019 düzenlemesi konusunda müzakere etmeye zorladı.

Teknoloji lideri o zamandan beri SEC ile savaş halinde ve son zamanlarda mahkemeleri bu anlaşmayı geri almaya çağırıyor. Musk, Komisyon’un kendisine bir anlaşma yapması için baskı yaptığını ve yetkisini aştığını iddia ediyor. Musk’ın tarafı, anlaşmanın ifade özgürlüğü haklarını ihlal ettiğini de iddia ediyor. Bir yargıç, geçen nisan ayında anlaşmayı iptal etme talebini reddederek temyize gitti.

Musk ve Tesla’nın buna nasıl yanıt vereceği henüz belli değil. Yine de bu son karar geçerli olursa, Musk’ın tweet’lerini taramaktan ya da düzenleyici bir baskıyı göze almaktan başka seçeneği kalmayacak.