Discord Hakkında Kan Donduran Tezler: “Türkiye’de Paravan Şirket Kurdu, Kullanıcıların Ses Kayıtlarını, Ekran Manzaralarını Bile Devletle Paylaşıyor”

İnternetin her noktasında olduğu üzere topluluk platformu olan Discord’da da çeşitli makus emelli küme ve bireyler varlığını sürdürüyor. Bunun son örneklerinden birisini de sarsıntı vaktinde depremzedelerle dalga geçmeyi amaçlayan kişilerle dolu bir gruptu. Kelam konusu kümenin tek aksiyonu bu da değildi.

Tabii bu işin yalnızca manevi ziyana uğratan örneği. Discord’da yasa dışı paylaşımlar, bilgi sızıntıları ve hatta insanlara maddi ziyan vermek isteyen topluluklar da bulunuyor. Ancak bugün, Türkiye’de faaliyet gösterdiği argüman edilen Discord’un bâtın ayağı ve burada misyon alan şahıslar hakkında çarpıcı argümanlar öne sürüldü.

Discord ve Türkiye’deki “gizli ayağında” yaşanan olaylar:

Reddit’te pek çok büyük toplulukta paylaşım yapan “naivelayou” isimli bir kullanıcı, Discord’un Türkiye’de paravan şirket üzerinden zımnî bir ofisi olduğunu söyleyerek çarpıcı tezler paylaştı.

  • NOT: Aşağıda yer alan açıklamalar, büsbütün naivelayou adlı kullanıcının iddialarıdır. Argümanların doğrulu teyit edilmemiş ve şimdi rastgele bir yetkili tarafından doğrulanmamış ya da yalanlanmamıştır.

“Discord’un Türkiye’de kapalı bir ofisi var, fakat bu ofiste dönenler bir başka”

“Bir periyot mecburen içlerinde bulunduğum, işe başladıktan aylar sonra sahiplerinin Kafkas kökenli olduğunu öğrendiğim Levent’te bir plazada bulunan bir şirkette data analisti olarak işe girdim. Bu işi bana, kendisini riske atmak istemediğim için ismini veremeyeceğim, Ankara’da Kale isimli bir istihbarat binasında çalışan bir yakınım bulmuştu. Alışılmış şimdi binada işe başlayan herkesin birilerinin yakını yahut akrabası olduğundan, hatta şirketin hiçbir yerde en ufak bir iş ilanı bile vermediğinden habersizdim. Şimdi mülakat basamağındayken anlamsız bir biçimde kapalılık konusunda fazla abartılı bir tutum takınmaları, tonla data güvenliği ve zımnilik hakkında evrak imzalamak zorunda kalmış olmam beni başta biraz korkutmuş olsa da uzun müddettir iş aradığım ve paraya gereksinimim olduğu için bu ayrıntıları göz arkası etmeme sebep oldu.
İşe kabulümün ardından hepsi benimle aşağı üst tıpkı periyotta iş başı yaptırılan mesai arkadaşlarımla tanışma fırsatı buldum. birinci dikkatimi çeken, ben dahil içeride çalışan, hiçbir arkadaşım o güne kadar Discord kullanmamış insanlardık. Daha da enteresan olan noktası ise, işe giriş sırasında, toplumsal medya uygulamalarını kullanım eğilimleriniz üzere bir başlık altında Discord kullanıp kullanmıyor olduğumuzun iş mülakatına giren her işçi adayına açıkça sorulmuş olmasıydı.
Bu olanların gerisinde kim ya da kimler varsa, yaptığımız işe olan şahsi alakamızın en asgarî seviyede olmasını istedikleri aşikardı. Ailemiz dahil kimseye, çalıştığımız dalın bilişim olduğunu bile söylemememizi tembihliyorlardı.
Yetkililerimiz, işin saklılığı üzerine evvelce yalnızca üstü örtülü ihtarlar yaparken, vakit ilerleyip biz daha çok soru sormaya başlayınca üstü kapalı verilen o gözdağları yerini direkt tehditlere bıraktı. En büyük kozları ise Discord’un Türkiye ofisinin yakında tüm dünyada birebir anda duyurulacağı, bunu da büyük bir reklam kampanyasının stratejisi gereği şimdilik gizlememiz gerektiği şayet bu mevzuda birimiz bile ağzından bir şey kaçırırsa tüm reklam ziyanlarının bizlerden tazminat yolu ile talep edilebileceğini söyleyerek gözümüzü korkutmalarıydı. Bu biçimde aylarca devam ettik…
Garipsediğimiz pek çok durumu idare bize bir formda açıklıyor ve ikna ediyordu. Ancak asla net olarak anlayamadığımız şey ise, bir formda her nedense asıl ilgi alanımızın yasa dışı yollara sapmış Discord kullanıcılarına yönelik olmasıydı. Ben de bu kadar fazla uğraşılmasını garipsiyor olsam da topluluğu uygunlaştırma tasasına veriyor, genelde yalnızca işime bakıyor çok ilgilenmiyordum.”

Tüm kullanıcıların ses kayıtlarına ve ekran kayıtlarına bile ulaşılabiliyor, bilinmeyen bireyler ofise gelerek kimlik tespiti talebinde bulunmaya başlıyor:

“Fakat daha sonra bir gün, Discord Netherlands Bv. tarafından bizlere gönderilen Zımnilik & Güvenlik güncellemeleri bize asıl yolumuzu göstermiş oldu.
İlk olarak ve sırasıyla kullanıcıların direkt bildiri kutularına, arkadaş listelerine girip data paketlerinin kayıtlarına ulaşabiliyorken, sonrasında tüm kullanıcıların direkt ses kayıtlarına hatta ekran manzaralarına bile erişebilir olmuştum.
İşimin bu yeni şartlarına adapte olmaya çalışırken, yetmezmiş üzere işyeri binamızda vakitle kimlikleri gizlenmiş kimi vazifeliler de peydah olmaya başladı. Bu vazifeliler, her hafta belge dosya Discord üzerinde yasa dışı etkinliklerinden şüphelendikleri bireylerin real ID numaralarını getiriyor ve gerçek kimliklerini öğrendikleri bu şahıslara ilişkin bilgileri bizlerden teslim alıp dosyalıyorlardı. Genel profilde çok konuşmayan, soğuk ve önemli olmalarının yanı sıra âlâ eğitim almış oldukları açıkça aşikâr olan şahıslardı.
Bu gizemli adamlar, işlerini belirli ID numaralarını resmi tutanak süsü vererek yapmaktaydılar. Getirdiği evraklar, işleyişte direkt bilgi süreç kısmına gittiği için nasıl bir formda hazırladıklarını bilmiyorum ancak savcılık tutanağı imgesinde hazırladıklarını duymuştum.”

Türkiye, Discord’u tehdit etmiş, Discord da muahedeye vararak Türkiye’de Türkçe konuşulan her hesabın bilgilerini vermeye razı olmuş:

“Zaman içerisinde topladığımız kayıtlardan öğrendiklerimiz karşısında kanımız donarken inanç kazandıkça bize anlatılan “Reklam” palavrasının da iç yüzünü daima birlikte öğrendik.
Gerçek şu ki Türkiye, vaktinde Git-Hub platformunu yasaklayacağını ilan ettiğinden çok daha sert bir halla Discord’u da maksat almış hatta şirket yetkilileriyle bağlantıya geçerek bu uygulamayı “ByLock” üslubu bir terör irtibat aracı olarak mimlemek suretiyle Türkiye’de yasaklamakla tehdit etmişlerdi.
Discord ise üç buçuk milyon abonesini gözden çıkaramayarak Türkiye ile muahede masasına oturmuş ve ülkemizde yasaklanmama karşılığında Türkçe konuşulan her hesabın bilgilerini Türkiye’ye vermeye razı olmuştu.”

Verilerin sunulduğu yerin bir paravan şirket olmasını Discord istemiş:

“Ancak Discord topluluk kontratı yaptığı kullanıcılarına, tahminen imaj korkusuyla tahminen de oluşması olası yasal sorumluluklara bir sığınak bulabilmek için bu muahedeyi saklamak istemiş ve birinci elden yasal muhatap olmamak için bu bilgileri direkt yasama ve yargı organları olan, yasal kolluk kuvvetlerine sahip özgürlükler ve insan hakları noktasında pozisyonu tartışılan bir ülkeye değil de Türkiye’nin denetiminde bir paravan şirkete devredebileceği ön kaidesini koşmuştu.”
Verilerin sunulmasıyla şüphelenilen bireylerin kimliği tespit ediliyor, tutuklanıyor. Sonrasında bu şahıslar muhbir olarak sanal alemde dolaşmaya devam ediyor:
“Peki madem elimizde kimlik bilgileri vardı neden polis yahut bu beşerler duruyorlardı ve yalnızca data depoluyorlardı? Biz devlete çalıştığımızdan emin olma noktasına gelmiş olmamıza karşın dışarıdan bakıldığında neden resmi manzaradan büsbütün uzaktık? Bizler de bu soruları kendimize daima soruyor, görevlilerin ne yapacağını anlamıyor ve huzursuz bir biçimde sadece bekliyorduk.
Arada sırada kimi şahısların tutuklandığını duyuyorduk fakat onların da kısa süre içinde salıverilmesi insanlarda ümitsizlik yaratıyor, bizler ise data paketlerini okuduğumuz o salıverilen insanların gerçekte sanal topluluk’ta nasıl muhbirlik yaptıklarına şahit oluyorduk.
Muhbirlik yapanlar ile ilgili örnekler çoktur inanın, total sayının neredeyse 4/1’i polis muhbiri olarak çalışıyor. [ÇIKARILAN KISIM] Geçen vakitle birlikte farklı bir hedefimiz olduğunu keşfeden bizler, fırsatını buldukça toplanan verilere göz atıyor, mümkün hayli bu verilerin kopyalarını alıyorduk. Kısa vakitte ortaya çıktı ki bu resmi görevlilerin tespit etmek için peşinde oldukları bireyler sahiden epeyce tehlikeli insanlardı. Devletin datalarını topladığı bu beşerler, o denli işlere bulaşan o denli fecî şahıslardı ki her satırını okudukça dehşete düştüm. Gördüklerim ve yaşadıklarım yüzünden güya bir sinemanın içerisindeyim ve can güvenliğimin olmadığını düşünmekteyim.”

Kimlerin bilgileri alınıyordu?

“Bizden resmi tutanak formunda istenilen real ID numaraları ve kullanıcı isimlerine ilişkin bu data paketleri ağzına kadar; kredi kartı dolandırıcıları, çocuk istismarı yapan yahut yapılmasına alet olanlar, mernis dataları ile elde ettikleri kimlik datalarını kullanarak kurbanların çıplak fotoğrafları yahut konuşmalarını ailelerine söylemekle tehdit eden şantajlar ile doluydu. İşte binadaki bu devlet vazifelileri kelam konusu bu bilgileri doküman edilecek Real ID ve Kullanıcı isimlerini bizlere getiren devletin saha personelleriydi(…)”

“Devletin bu bilgileri alır almaz müdahale etmeyişinin gerisindeki kirli siyaset var”

“(…)Birazdan aşağıda okuyacağınız bilgilerin birtakım kısımlarını eksik ifşa etmemin iki emeli var. Öncelikle devletin bu dataları alır almaz müdahale etmeyişinin ardındaki kirli siyasetin nedenini öğrenmiş olmam, sonrasında ise bu operasyonu koltuklarında oturarak planlayan siyasalların bilakis içeride misyonlu olan başta 23 olmak üzere emek veren hassas ve sorumlu davranan öbür devlet vazifelilerinin hayatlarını tehlikeye düşürmekten duyduğum endişemdir.
Bu “kirli” siyasete gelince husus sayın Devlet Liderimizin yerine göz diken, çokça tanınan büyük bir siyasi devlet büyüğümüzün, bu yapılması hızlı operasyonları ve gözaltıları, devlet liderimizin sıhhat durumuna ve siyasi gidişatına nazaran halkın takdirini kazanarak kendi lehine kullanabilmek gayesiyle bilerek geciktirdiği, hatta taammüden isteyerek bu cürümleri işleyen çocukları ve gençleri cürüm işleyip kurtulabileceklerine inandırarak kamuoyunda reaksiyon yaratan daha büyük olaylara karışmalarını sağlamak ve nihayetinde bu büyük kanunsuzluğa bir atakta son vererek amaçladığı koltuğa oturmak olduğunu söyleyerek özetleyebilirim…
Bu oyunu çok sonradan öğrendiğim kaynak ise ne binada bulunan devlet vazifelileri ne de bilgi paketleri değildi… Direkt bana işe girmemde yardımcı olan “KALE” de vazifeli yakınımın ta kendisiydi.”

Fakat paravan şirketteki “23” lakaplı bir kişi, kirli siyasetin öğrenilmesiyle evrakları talep eden kişileri kasten tahrip ederek göndermeye başladı:

“23’ün [ÇIKARILDI] bunu öğrendiğini ve üstte anlattığım olayda sarf ettiği “Siyasi korkulara yem etmek” cümlesiyle tam olarak sindiremeyerek hengamesini verdiği olayın bu olduğunu düşünüyorum. O ve birkaç arkadaşı zannediyorum bu husustan haberdar oldular ki bu yazıyı yazdığım bu andan bir ay kadar önce mükellef oldukları belgeleri üzerleri taammüden tahrip edilmiş biçimde göndermeye başladılar. Lakin biliyorum ki P….S ve öteki dört arkadaşı Discord’da dönen tüm yasa dışı şahısların en az %95 ‘inin kimlik bilgisine ve onları yok edebilecek ispatlara sahipler.”

Son kısmı özetlemek gerekirse:

İddiaya göre devlet kademesinde yüksek mevkide olan bir kişi, kendi emelleri doğrultusunda Discord’da daha fazla ve daha büyük cürümlerin işlenmesine müsade ediyor, bu cürümleri da halihazırda hatalı olanlara işletiyor. Ama şirket içindeki 23 lakaplı çalışan bu duruma karşı çıkarak dataların yer aldığı dokümanları tahrip ederek gönderiyor.

Tüm bu tabirlerin yalnızca kullanıcının bir argümanı olduğunu, bizim aktarıcı taraf olduğumuzu tekrar hatırlatalım.

Kullanıcı, tüm bunları neden paylaşıyor?

“23’ün [ÇIKARILDI] anlattığım üzere tavırlarını birinci başta çözemediysem de, hedefinin evvel binlerce kişilik sunucuların sahipliğini de alarak kamufle olmak suretiyle bu mecraya giriş yapmak ve bilgi toplamak olduğunu anladım. Sonra ise o tecavüz hadisesi karşısında işi şahsileştirerek intikam peşine düşmesine karşın, çocukların ve gençlerin siyasi emeller için kullanılmasından duyduğu telaşa gözlerimle şahit oldum.
Ve son olarak, bu dokümanları gördükten sonra artık insanların bu uygulama içerisinde âlâ niyetten uzak, içleri kötülük dolu bu yapılanmanın ortaya çıkması için susmamamız gerektiğini fark ettim. Tüm bu olayların getirilerine artık dayanamadım ve yazmak istedim. Bütün bunları tüm toplumsal medya mecrasının bilmesi gerekiyor.
Ciddiyetimi sizlere gösterebilmek ismine, Bu işlere karışmış kimi hesapların karışık olarak nickleri ile isimlerini vereceğim. Bunlar elimde bulunan nick ve isim listesinin çok küçük bir kısmı. Gidişata nazaran tahminen daha fazlasını, tahminen tüm bilgiyi kullanıma açabilirim.”