Çalınan iPhone’unuzu kurtaracak en iyi çözüm, bu kısayol olabilir

Bir teknoloji uzmanı, kilidi açıkken bir telefonun çalındığı kabus senaryosunda, iPhone’un yerini belirlemenizi sağlayan Bul özelliğini devre dışı bırakabilecek hırsızlara karşı bile koruma sağlayan bir iPhone kısayolu oluşturdu.

Bu yöntem, cihazın Bul uygulamasını devre dışı bırakan bir özellik olan Uçak Moduna geçirilmesini önleyen Uçak Modu Kilidi V4’ü etkinleştirmeyi içeriyor. Kullanıcıların bu Kısayol’a erişmek için iOS 16.5’i kullanmaları gerekiyor.

New York’ta yaşayan İspanyol bir girişimci ve Ürün Tasarımcısı olan Diego Jimenez, DailyMail.com ile yaptığı görüşmede, Twitter’da yayınladığı kısayolun telefonu otomatik olarak kilitlediğini, bağlantıyı açtığını ve konumunu paylaştığını söyledi. Jimenez, “Telefonunuz çalınsa ve cihazı fiziksel olarak kaybetseniz bile, bu kısayol, hırsızın Uçak Moduna ve içinde bulunduğumuz bu günlerde ve çağda çok hassas içerikler olan kişisel verilerinize ve uygulamalarınıza erişmesini engeller” diyor ve devam ediyor: “Kesinlikle sihirli bir değnek değil, yalnızca bu durumda yardımcı olabilecek ek bir güvenlik katmanı. Öyle ki bundan sonra üç versiyon daha yaptım.

Kısayol, Instagram için ürün tasarımında çalışan Diego Jimenez tarafından oluşturuldu.

Jimenez’in kısayolu, telefon kullanıcılarına telefonun yerini tespit etmeleri veya Bul’u kullanarak cihazı uzaktan kilitlemeleri için zaman tanıyor. Yöntem, sekiz milyondan fazla görüntülenmeyle Twitter’da viral oldu ve diğer uzmanlar, kısayolun nasıl daha fazla iyileştirilebileceği konusunda fikirlerle katkıda bulundu.

Kısayola bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

  • Kısayolu etkinleştirmek için bağlantıya tıklayın, Kısayollar (Shortcuts) uygulamasına gidin ve Uçak Modu Kilidi v4’ü etkinleştirin (en son iOS 16.5’i ve güncellenmiş Kısayollar uygulamasını kullanmanız gerekiyor).
  • Kısayolun Uçak modu açıkken çalışmasını sağlamak için Kısayollara gidin ve alttaki Otomasyonu (Automation) seçin.
  • Burada görünen olaylar listesinden Uçak modunu seçin, ardından bir sonraki ekranda ‘Açık’ı (Is Turned On) seçin.
  • Sonra İleri’ye basın, kutuya Run Shortcut (Kısayolu Çalıştır) yazın, Kısayol’a dokunun ve Uçak Modu Kilidi V4’ü seçin.

Bunun ardından bu kısayol, Uçak Modu her açıldığında çalışmalıdır.

Telefonunuz çalınırsa, iCloud’daki Cihazımı Bul sayfasını kullanarak Apple hesabınıza giriş yapın. Cihazınızı o sayfadan silebilir veya kişisel bilgilerinizi koruyan Kayıp Moduna alabilirsiniz. Ayrıca cihazınızı ses çıkarmaya da zorlayabilirsiniz.