Büyük sürpriz: Atari, 30 yıl sonra, ikonik Atari 2600 konsolu için yeni bir oyun yayınlandı

Mr. Run and Jump, otuz yılı aşkın bir müddettir duyurulan birinci yeni Atari 2600 oyunu oldu ve doğal olarak herkesi şaşırttı.

Kartuş için ön siparişler 31 Temmuz tarihinde 59,99 dolar fiyatıyla başlayacak. Mevcut tam paket, sırf Atari 2600 kartuşunun kendisini değil, birebir vakitte yepyeni bir koleksiyoncu kutusunu ve günümüzdeki oyunlarda artık kaybolmuş tam oyun kılavuzunu içeriyor.

Mr. Run and Jump, eski biçim platform aksiyonunu çarpıcı çağdaş yetenekle bir ortaya getiren, şu anda indie alanında çıkacak en heyecan verici oyunlardan biri. Oyunun tam versiyonu PS5, Xbox Series X, Nintendo Switch ve PC için geliştirilme etabında bulunuyor. Lakin, Atari’nin en yaygın konsolunda deneyimlenecek sürüm bu olmayacak.

Beklenilebileceği üzere, Mr. Run and Jump’ın Atari 2600 sürümü, en düzgün oyun konsollarına yakında sunulacak çağdaş sürüme hiç benzemiyor. 1990’dan beri platform için resmi olarak yayınlanan birinci oyunda tehlikelerle dolu 80 parlak renkli ekrandan geçmeniz gerekecek. Her biri eğlenceli bir biçimde ilkel olsa da vizyona büsbütün sadık kalıyor. Tüm detaylar ve ön sipariş bilgileri Atari’nin web sitesinde yer alıyor.

Atari 2600 efsanesi

Atari 2600’ün şimdiye kadar yapılmış en âlâ retro konsollardan biri olduğu çarçabuk söylenebilir. Birinci olarak 1977’de tanıtılan konsol, o vakitler oyun salonlarında olanlara nazaran daha gerçek oyunlar vaadi vermesinin yanı sıra ikonik damarlı ahşap panel tasarımı ve renkli manzarası sayesinde süratle tanınan bir pozisyona yerleşti. Activision üzere birinci üçüncü taraf yayıncıların işlerine başladıkları platform, değiştirilebilir kartuşları ve lisanslı oyunları yaygınlaştıran birinci görüntü oyun konsoluydu.

Atari’nin popülarliği 1980’lerde 5200 ve 7800 olarak isimlendirilen iki konut konsolu ile devam etti. Lakin, 1983’teki görüntü oyunu çöküşü, piyasadaki sistem fazlasının sürdürülebilir olmadığı manasına geldiğinden ötürü, pazar hakimiyeti çok kısa ömürlü kaldı. Şirket asla eski görkemini geri kazanamayacaktı ve 1980’lerin ortalarında, Nintendo ve Sega, muazzam muvaffakiyet gösteren Nintendo Entertainment System ve Genesis ile günümüzde hala hatırlanan büyük rakipler olarak konsol alanına adım attılar.