Bu fotoğrafta gizlenmiş bir sayı var; lakin herkes onu göremiyor: Siz görebilecek misiniz?

Bir müzikolog, Twitter’da kırmızı benekli bir art plan manzarası paylaştı. Ve bu imajda bir sayı bâtın olduğunu söyledi. Ancak göz önünde saklanan kapalı sayıyı bulmak için biraz sabırlı olmanız gerekiyor.

Aslında kırmızı olmayan bir kola kutusundan, renk değiştiriyormuş üzere görünen yakıt pompalarına kadar, akıllara sakinlik veren birçok optik illüzyon geçtiğimiz aylarda karşımıza çıktı. Fakat interneti kasıp kavuran bu son yanılsama muhtemelen şimdiye kadar gördüklerimiz ortasında en zorlarından biri.

Twitter’da kırmızı benekli bir art planın imajını paylaşan müzikolog, içine bir sayı gizledi. “Hangi sayıyı görüyorsunuz?” yazarak bunu paylaştı. Gizlenmiş olan bu sayıyı bulmak için sabırlı olmanız ve tahminen de bir büyüteç kullanmanız gerekiyor.

Şu ana kadar 573.000’den fazla kişi bu illüzyonu görüntüledi ve farklı karşılıklar verdi. Bazıları karşılığın 7 olduğunu tez ederken, kimileri 574 olduğunu öne sürdü. Lakin yanlışsız cevap elbette 571.

Eğer hala göremiyorsanız, ekranınızı ileri geri eğerek imgenin açısını değiştirmeyi deneyin. Yahut gözlerinizi kısarak daha net görebilirsiniz.

Dahası da var…

Bu, son haftalarda izleyicileri şaşırtan birinci bilinmeyen sayı optik illüzyonu değil. Nisan ayında online oyun sitesi Jackpot Joy, konfetilerin ortasına gizlenmiş bir sayı içeren bir görsel oluşturdu. CEO Alex, illüzyonu çözmek için ipucunun fotoğrafı küçültmek olduğunu söyledi. Böylelikle imgenin alt kısmında yeşil renkte bir 20 görüyorsunuz.

Pek çok bilim insanı optik illüzyonların nasıl çalıştığını anlamak için uzun yıllar boyunca çalışmalar yaptı. Lakin gerçek şu ki, birçok durumda beynimizin ve gözlerimizin bu yanılsamaları yaratmak için nasıl çalıştığından hala tam olarak emin değiliz. Yalnızca gözlerimizin topladığı bilgilerin beyne giderken uzun ve karmaşık bir seyahate çıktığını biliyoruz.