Bu Adamda R Yok: Reddit CEO’sundan Kullanıcıları Daha da Sinirlendirecek Açıklamalar

Reddit idaresi, 19 Haziran’dan itibaren geçerli olacak halde üçüncü taraf uygulama geliştiricilerinin önüne taş koyan bir düzenlemeye imza atmıştı. Bu düzenleme ile Reddit’in API’ına erişim sağlamak artık fiyatlı hale geliyor.

Yıllardır süregelen tertibin bozulmasıyla Apollo üzere tanınan Reddit uygulamaları, yıllık 20 milyon dolar üzere uçuk fiyatlar ödemeye mahkum bırakılacaktı ve münasebetiyle kapanma kararı aldı. Reddit’in geri adım atması için tüm platformda devasa karartma protestoları başlasa da görünüşe nazaran bunların hiçbiri işe yaramayacak.

Reddit CEO’su Steve Huffman, geri adım atmayacaklarını açıkladı

The Verge’den Jay Peters’a konuşan Steve Huffman, protestoların akabinde dikkat cazip açıklamalarına devam etti. Huffman, röportaja evvel protestolar hakkında yorumuyla başladı, Reddit’in kullanıcıları tarafından oluşturulan bir platform olduğunu vurguladı.

“Bugün değinmek istediğim en kıymetli noktalardan biri, Reddit’in kullanıcıları tarafından oluşturulmuş bir platform olduğu. Reddit için en sevdiğim benzetme, bir kent benzetmesi. Kentler fizikî şeylerdir, lakin aslında vatandaşları tarafından yaratılan canlı organizmalardır. Reddit’in çabucak hemen tıpkı olduğunu düşünüyorum. Biz bir yandan platform ve teknoloji şirketiyiz, öteki yandan da yaşayan bir organizmayız, bu demokratik canlı organizma, kullanıcıları tarafından yaratılmıştır.
Bu demokratik bedeller Reddit’te derinlere iner. Ortada bir kentlerde bir protesto olur ve bence şu anda tam olarak gördüğümüz şey bu. Uyuşmazlık içinde olsak bile, kullanıcıların Reddit’te protesto etmeyi gereğince önemsemesini, Reddit’te protesto edebilmesini ve akabinde platformumuzun bu cins şeylerden sağ çıkabilecek kadar dirençli olmasını takdir ediyoruz.”

API hakkındaki yorumu ise “Bu bizim iş kararımız ve bu karardan dönmüyoruz” oldu:

“Daha evvelki vakitlerde hareketlilik için biraz daha yerin olduğu karartmalar yaşadık. Fakat bu karartmanın özü, API fiyatlandırma değişikliğidir. Bu bizim ticari kararımız ve bu iş kararını geri almıyoruz.
Bu bahse girme konusunda nettik, bence kullanıcılarımızın muhtemelen bu karartmaya kızmalarının nedenlerinden biri de buydu, zira kazanılacak hiçbir şey yoktu.”

Apollo’nun kapatılışı Reddit’i de şaşırtmış:

“Bizimle çalışmaya istekli uygulamalarla çalışmaya istekli olduğumuz konusunda da nettik ve bu değişmedi. Artık en büyük iki uygulama (Apollo ve Sync) havlu attı. Bu beklenmedik bir şeydi lakin hâlâ başkalarıyla konuşuyoruz. Ve bilirsiniz, bunun nereye varacağını göreceğiz.”
  • Hatırlatma: Apollo geliştiricisi Christian Selig, Reddit’in ocak ayında kendilerine API konusunda hiçbir değişikliğin planlanmadığını söylemişti.

Geliştiricileri üzen şey karar değil, fiyatlar olmuş. Lakin bu mevzuda da bir değişiklik düşünülmüyor:

“Sevmedikleri şey fiyat lakin fiyat budur. Reddit üzere bir uygulamayı çalıştırmak kıymetli oluyor.”

Üçüncü taraf uygulamalar Reddit üzerinden kazanırken Reddit bir şey kazanmıyor:

  • Soru: Görünüşe nazaran bu geliştiricilerin birden fazla daha küçük – tahminen bir kişi – ve yalnızca kapanmaya zorlanıyorlar. Bu beşerler milyonlar mı kazanıyor?
“Onlarla konuşuyorsun, git onlara sor! Milyonlar. Kaç abonesi var, fiyat listesi herkese açık paylaştı.
Kaç tane olduğuna dair bir varsayımım var. Düşük bir abone sayısı vermiş, daha yüksek bir varsayımım var. Fakat bu bize gerçek paraya mal oluyor. Bu uygulamaları desteklemek için saf altyapı maliyetleri bize yaklaşık 10 milyon dolara mal oluyor. Fakat bu emek değil, bu Ar-Ge değil, bu güvenlik değil, bu makine tahsili değil ve platformumuzda olmayan kullanıcılara sahip olmanın neden olduğu para kaybını içermiyor. Yalnızca saf bulut harcaması. Bu gerçek para.”

API hiçbir vakit üçüncü taraf uygulamaları desteklemek için geliştirilmemiş…

“API hiçbir vakit üçüncü taraf uygulamaları destekleyecek halde tasarlanmadı. Var olmasına müsaade veriyoruz ve bunun cürmünü üstlenmeliyim zira bunu uzun müddettir tartışan kişi bendim. Fakat API’mizden ne ölçüde yararlandıklarını bilmiyordum – ve bu benim kusurum. Bunların hayır kurumu olmadığını bilmiyordum.
Kullanıcılarımız için nitekim uygun şeyler yapanlar, RedReader, Dystopia, Luna üzere hakikaten kendi maliyetlerine gerçek kıymet katmayı seviyorlar mı? Muaf ettik. Bu maliyeti taşıyacağız.”

İşin özü Reddit, üçüncü taraf uygulamalara bedavaya dayanak olmaktan sıkılmış ve anlık bir karar ile bu uygulamaların fişini çekmek için harekete geçmiş. Zati işi protesto seviyesine de bu kararın bir anda verilmesi ve aslında CEO’nun, bu röportajın başında da söylediği üzere Reddit’in “kullanıcıları tarafından oluşturulan bir platform” olması.