Bluesky, Twitter’dan çok sayıda iştirak geldiği için kayıt süreçlerini süreksiz olarak durdurdu

Bluesky’ye katılabilmek için hala bir davet koduna gereksiniminiz olsa da, yeni kullanıcı akını da bir sorun olmuş üzere görünüyor.

Bluesky bir gönderide “Ekibimiz mevcut performans meselelerini çözmeye devam ederken Bluesky kayıtlarını süreksiz olarak duraklatacağız” dedi. “Davet kodları çalışmaya devam ettiğinde sizi bilgilendireceğiz. Yakında daha fazla kullanıcıyı beta sürümümüze davet etmekten heyecan duyuyoruz!”

Bluesky’nin durum sayfası şu anda platformun “düşük performans” yaşadığını söylüyor. Bu söz durumu hakikat halde açıklıyor: web’de, çok uzun sürse de, ekseriyetle gönderilerin yüklenmesini sağlamak hala mümkün.

Bluesky, Twitter’dan çok sayıda iştirak geldiği için kayıt süreçlerini süreksiz olarak durdurdu

Bluesky, bir öbür gönderide “rekor seviyede trafik” ile uğraştığını açıkladı. Bluesky mühendisi Paul Frazee’ye nazaran, bir şeyleri denemek ve düzeltmek için taşınabilir uygulama güncellemelerini de zorluyor.

Twitter ile ilgili meseleler birinci olarak cuma günü platformun kayıtsız kullanıcıları engellemeye başlamasıyla ortaya çıktı, platformun sahibi Elon Musk bunun “geçici bir acil durum önlemi” olduğunu zira “verilerin o kadar çok yağmalandığını” ve bunun olağan kullanıcıları etkilediğini argüman etti. Cumartesi günü Musk, kullanıcıların bir günde görebilecekleri tweet sayısı için yeni hudutlar duyurdu.

Mastodon da görünüşe nazaran kullanıcılarda da büyük bir artış görüyor. Bir izleyiciye nazaran, platformda son bir günde 26.000’den fazla yeni hesap açıldı.