Bir Vakitler Mecnun Üzere Oynadığımız “Angry Birds” Neden Bir Anda Kaldırılmıştı?

Popülaritesi süratle artan, birinci akıllı telefon oyunlarından biri olan Angry Birds; yalnızca bir oyun olmakla kalmayıp kıyafetlere, aksesuarlara ve oyuncaklara kadar pek çok yan esere yayılmıştı.

Dönemin tanınan kültüründe yeterli bir yer edinen bu oyun, bir gün hayatımızdan yavaş yavaş siliniverdi ve geçmişe damgasını vurmuş oyunlar arasına karıştı. Angry Birds oyunuyla ilgili ufak bir hafıza tazelemesi yaptıktan sonra, neden kaldıırldığına birlikte bakalım.

İlk olarak, Angry Birds’ün nasıl bir oyun olduğunu hatırlayalım.

Pek çok farklı kuş tipi bulunan oyun, domuzların kuş yumurtalarını çalmasıyla başlıyordu ve isminden da anlaşılacağı üzere “sinirli kuşlar” yumurtaları geri almak için çabalıyordu. Oyunun ana maksadı ise kuşları sapanla fırlatıp domuzları yenmekti.

Zamanla, birçok güncelleme ile çeşit çeşit farklı özellikler ve karakterler eklenen Angry Birds; Android’de, iOS’ta ve internet sitelerinde oynanabiliyordu. Hatta özgün olmayan versiyonları kentler ortası otobüslerin küçük televizyonlarındaki oyunların ortasına bile eklenmişti.

Yapım şirketinin yaptığı açıklamaya nazaran, stratejik bir atılım emeliyle kaldırıldı.

Angry Birds, Mart 2022’de Play Store’dan kaldırıldı ve App Store’da Red’s First Flight olarak yine isimlendirildi. Oyunun imalcisi Rovio Classics’in yaptığı açıklamaya nazaran, diğer Angry Birds oyunlarının arama sonuçlarında bulunmasını zorlaştırdığı için şirket, oyunu kaldırdı.

Rovio’nun strateji lideri Ben Mattes, indirmesi fiyatlı olan Angry Birds’ün aramalarda en üstte çıktığı için kullanıcıların para ödemek istemeyip Angry Birds Friends, Angry Birds 2, Angry Birds Evolution, Angry Birds Dream Blast üzere diğer oyunlara bakma zahmetine girmediklerini söyledi. Mattes’in dediğine nazaran bu durum, oyun portföyüne ziyan veriyordu.

Eğer Angry Birds kaldırılmadan evvel oyunu indirdiyseniz hâlâ oynayabilirsiniz.

Rovio Classics, 2022 yılında oyunu kaldırdığında siz hâlihazırda oyuna sahiptiyseniz oynamaya devam edebilirsiniz. Hatta, daha evvel indirip sildiyseniz indirme geçmişinizden tekrar indirebilirsiniz.

Tüm bunlar demek oluyor ki aslında oyun, tamamamen kaldırılmadı. Sadece, portföye ziyan verdiği niyetiyle gizlendi. Şu anda oyunu Red’s First Flight adıyla App Store’da bulabilirsiniz. 

Kısacası; pek çok filmi, bir Netflix şovunu ve yan eserleri içine alan Angry Birds’e ulaşmak hâlâ mümkün.

Ben Mattes’in yaptığı açıklamaya nazaran 1 yılın 11 ayını bu oyunun fiyatlı versiyonunun en üst sırada çıkmaması için baş yorarak geçirmişlerdi ve en sonunda bu türlü bir tahlil bulmuşlardı. Ne kadar mantıklı olduğu tartışılır fakat en azından, oynamak isteyenlerin oyuna erişebilmesi imkânsız değil.

Kaynaklar: Android Police, Game Industry