Bir Vakitler iPhone’larımızın Ekranına Hareket Yanılgın “Canlı Duvar Kağıtları” Özelliği Ne Olmuştu da Kaldırılmıştı?

Apple, iOS 11 ile 5 sene evvel kullanıma açtığı canlı duvar kağıtlarını çok fazla tanıtmasa yahut temel bir özellik hâline getirmese de iPhone severler için oldukça tanınan ve sevilen bir özellikti.

iOS 16 güncellemesi geldiğinde ise artık canlı duvar kağıtları iPhone’larda yoktu. Severek kullanılan bir özellik olmasına karşın canlı duvar kağıtları neden kaldırılmıştı? Yerine koyabileceğimiz alternatifleri var mı? Varsa nasıl yapabiliriz? Bu soruların karşılığının hepsi aşağıda!

Canlı duvar kağıtları nasıl çalışıyordu?

iOS 11 ile hayatımıza giren canlı duvar kağıtlarının nitekim “canlı” olması yani hareket etmesi için kullanıcıların kilit ekranına dokunarak uzun bir baskı uygulaması gerekiyordu.

Böylece ekranın ortasında bulunan imaj ufak bir hareket sergiliyordu. Pek özel bir yanı olmasa da kullanıcılar için sevilen ve kullanılan bir özellikti.

iPhone kilit ekranı özelleştirilmesi tanıtıldığında canlı duvar kağıtları ortadan kayboldu.

Kullanıcıların iPhone’larını özelleştirmesi konusunda seçici olan Apple, iOS 16’yı tanıttığında kilit ekranını özelleştirebileceğimiz yenilikler sunmuştu. Özelleştirilen kilit ekranı özelliğini kullananlar bilir ki bunu yapmak için tıpkı canlı duvar kağıdını etkinleştirirken yaptığımız üzere ekrana uzunca bir baskı yapmamız gerekiyor.

Yani, iOS 16 geliştirilirken özelleştirilmiş duvar kağıdı ve canlı duvar kağıdı arasındaki şirketin önünde iki seçenek vardı; ya özelleştirmek için yeni bir hareket tasarlanacaktı ya da canlı duvar kağıtları büsbütün kaldırılacaktı. Şirket, belirli ki ikinci seçeneği tercih etmişti.

Canlı duvar kağıtlarının alternatifleri var mı?

Artık iPhone’larda eski şekilde canlı duvar kağıtları ne yazık ki yok lakin bunun yerine birkaç alternatif kullanılabilir. 

Bu duvar kağıtlarına ulaşmak için: 

  • iPhone’unuzun kilidini açın ama ana ekranı açmayın.
  • Kilit ekranınıza, canlı duvar kağıdınızı hareket ettirdiğiniz üzere uzunca basın.
  • Sağ alt köşedeki (+) düğmesine tıklayın.
  • Öne Çıkanlar yahut Koleksiyonlar listesine gidin.
  • Oradaki listelerin içinde yer alan hava durumu duvar kağıdı ve baloncuklu duvar kağıdı üzere seçenekler ekranınıza hareket katacaktır.
Kaynaklar: Apple Explained, Make Use of

Apple ile ilgili öteki ilgi alımlı içeriklerimize göz atmak isterseniz: