Başka platformların akabinde, Instagram da Reels görüntülerini indirmenize müsaade veriyor

TikTok, herkesin bir TikTok görüntüsünü indirip öbür bir toplumsal medya ağında yayınlayabilmesi ile Instagram Reels’e nazaran kıymetli bir avantaj elde etmişti. Bu özellik, yeni kullanıcıları platforma çekmeye yardımcı oluyordu. TechCrunch tarafından tespit edildiği üzere, Instagram CEO’su Adam Mosseri’nin yeni yayın kanalları özelliğini kullanarak yayınladığı bir gönderisine nazaran Instagram da nihayet bu yeteneği kazanıyor.

Bu özellik şimdilik sadece ABD’deki taşınabilir aygıtlarda ve sadece genel ve özel olmayan hesaplarda kullanılabiliyor. Ayrıyeten, herkese açık hesapları olan kullanıcılar, Reels’lerinin indirilmesini engelleyen bir ayar seçeneğine de sahip olacak. Özelliği kullanmak için, makul bir Gerçek için “Paylaş” simgesine dokunup “İndir”i seçebilirsiniz.

Mosseri tarafından yayınlanan ve üstte görebileceğiniz bir görsel, indirilen Reels’in tıpkı TikTok’ta olduğu üzere Instagram logosu ve hesabın ismini içeren filigranla işaretleneceğini gösteriyor. Ayrıyeten YouTube da, muhtemelen kısa görüntü özelliğine dikkat çekmenin bir yolu olarak, masaüstünde oluşturulan Shorts görüntülerine filigran eklemeye başladı.

Artık Instagram da birebir yolu izliyor üzere görünüyor ve muhtemelen bunu insanların öteki toplumsal medya ağlarında Reels’i görmesini sağlamanın bir yolu olarak görüyor. Yeniden de, rakip platformlardan gelen görüntüleri platformunda barındırmak için ek bir efor göstermiyor. Meta’nın toplumsal medya platformu, TikTok ve öbür kaynaklardan gelen görüntülerin yüklenmesine müsaade veriyor, lakin algoritmalarında yapılan düzenlemeler, 2021’den itibaren rakiplerinin filigranlı görüntülerinin öne çıkarılması seçeneğini durdurdu.