Avustralya Başbakanı Önerdi: Telefonlarımızı Sistemli Olarak Kapatıp Açmak Bizi Nitekim Hackerlardan Korur mu?

Hayatımızın en kıymetli modüllerinden biri hâline gelen akıllı telefonlar, birçok teknolojik eserde olduğu üzere kimi siber güvenlik tasalarını beraberinde getiriyor. Berbat hedefli bireyler, farklı yollardan cihazlarınıza ulaşarak sizin şahsî bilgilerinize erişmeye çalışabiliyor.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese’nin bu mevzuda bir önerisi var. Albanese, ülkedeki vatandaşlarına hackerlardan korunmak için telefonlarını kapatmalarını önerdi.

Albanese’ye nazaran akıllı telefonları günde bir sefer kapatıp açmak, siber güvenlik tedbiri olarak kullanılabilir

Ülkesinin siber riskler konusunda daha faal olması gerektiğini söz eden Albanese, vatandaşlarının her gece beş dakikalığına telefonlarını kapatmalarını önerdi. 24 saatte bir tekrarlanmasını söyleyen başbakan, diş fırçalarken bile bunun yapılabileceğini tabir etti.

Peki sahiden işe yarıyor mu?

Telefonu her gün yahut haftada bir açıp kapatmak, siber saldırganlara karşı çok kolay bir usul üzere görünebilir. Fakat uzmanlar, bunun belirli durumları engellemek için gerçekten işe yaradığına vurgu yapıyor.

Örneğin Sydney Teknoloji Üniversitesi’nden siber güvenlik uzmanı Dr. Priyadarsi Nanda, bir telefonu sistemli olarak tekrar başlatmanın riski en aza indirebileceğini söylüyor. Bu formda, kullanıcıların bilgilerini toplayan yahut onları izleyen kötü maksatlı uygulamaların zorla kapatılabileceğini ekliyor.

Nanda’ya nazaran birçok kullanıcı art planda uygulamaların çalıştığının farkında değil. Bu formül bu yüzden iş görebilir. Doğal ki telefon yerine direkt uygulamaları kapatmak da bir seçenek. Fakat Nanda, bu kısımda gözükmeyen; fakat yalnızca telefon kapatıldığında durdurulabilecek uygulamalar olduğuna vurgu yapıyor: “Telefonunuzu tekrar başlatmak sizi büsbütün korumasa da hackerların işini zorlaştırabilir.”

Nanda üzere bu üslup teklifleri yapan birçok uzman var. Üstelik Avustralya, vatandaşlarını bu hususta uyaran birinci ülke de değil. Daha evvel ABD Ulusal Güvenlik Ajansı, taşınabilir aygıt güvenliğiyle ilgili bir yönerge yayınlamış ve haftada bir telefonunuzu tekrar başlatmanın hacklenmeleri engelleyebileceğini belirtmişti. Yani ne kadar milattan evvel kalma bir usul olsa da telefonunuzu sistemli olarak kapatıp açmanın, size daha inançlı bir tecrübe sunacağını söyleyebiliriz.