Apple’ın pahası öbür tüm rakiplerini katladı geçti

Apple, tarihi bir muvaffakiyete imza attı; bir süreç gününü 3 trilyon dolarlık muazzam bir piyasa kıymetiyle tamamladı. Bu teknoloji devi, Cuma günü paylarında gerçekleşen %2.31’lik artışla büyük bir yükseliş yaşadı. Bu yıl boyunca payların neredeyse %46 oranında bedel kazanmasıyla dikkat çekti. Bu kıymetli muvaffakiyet, Apple’ın piyasa pahasının Ocak 2022’de süreksiz olarak 3 trilyon dolara ulaştığını, fakat o periyotta bu düzeyde kalıcı olamadığını göz önünde bulundurduğumuzda daha da kıymetli hale gelmektedir.

2023 yılında Apple’ın borsadaki harikulâde muvaffakiyetinin itici gücü, amiral gemisi eseri iPhone oldu. Steve Jobs tarafından 2007 yılında tanıtılan iPhone, Apple’ın inanılmaz seyahatinde kilit bir rol oynadı. 2 milyar ünitesi aşan birikimli satışlarla iPhone, şirketin yıllık gelirine büyük katkı sağlamaya devam ediyor ve bu gelirin neredeyse yarısını oluşturuyor.

Apple’ın kıymeti öbür tüm rakiplerini katladı geçti

Apple’ın akıllı telefon pazarındaki hakimiyeti, hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de Çin’de net bir halde görülüyor. ABD’de, en çok satılan beş telefonun tamamı iPhone markasına ilişkin ve pazar hissesinin %50’sinden fazlasını elinde bulunduruyor. Emsal formda, Çin pazarında da iPhone değerli bir avantaja sahip olup, en çok satan beş telefonun dört adedinde yer alıyor.

Apple, son piyasa zorluklarına karşın direnç gösterdi. 2023 mali yılının ikinci çeyreğinde iPhone geliri, etkileyici bir formda 51.334 milyar dolara ulaştı. Bu, bir evvelki yılın birebir devrine nazaran performansını geride bıraktı ve tek bir çeyrek için yeni bir rekor kırdı.

Teknoloji dalının odak noktası yapay zeka olsa da, Apple kendi yolunu hudutlu bir vurguyla takip etti. Bu durum, Microsoft, Google, Nvidia ve Meta üzere rakiplerinden farklılaşmasını sağladı. Şu anda Alphabet, Microsoft, Amazon ve Nvidia dahil olmak üzere dört Amerikan şirketi 1 trilyon doları aşan değerlemelere sahip.