Apple’ın kendi kendine tamir programının kapsamı genişletiliyor

21 Haziran prestijiyle, iPhone 14 serisi ile 13 inç MacBook Air ve MacBook Pro’nun M2 tabanlı sürümlerini onarmak için gereken kesimleri, araçları ve kılavuzları satın alabilirsiniz. TrueDepth kamera ve üst hoparlöre ABD, İngiltere ve yedi Avrupa ülkesindeki iPhone 12 ve iPhone 13 modelleri için ulaşabilirsiniz. Apple programa, iMac üzere M1 tabanlı masaüstü bilgisayarların da dahil edildiğini açıkladı.

En değerlisi, artık onarımlarınızı bitirmek için Apple’ı aramak zorunda kalmayacaksınız. Tamirin resmi kesimlerle yapıldığını doğrulayan Sistem Konfigürasyon aracı, artık yalnızca bir aygıtı Teşhis moduna alarak ve talimatları izleyerek çalışacak. İşçi muhtaçlık halinde tekrar hazır bulunacak olsa da bu artık büsbütün isteğe bağlıdır. Araç, sırf modülleri kalibre etmekle kalmayıp tıpkı vakitte biyometriyi (Face ID ve Touch ID gibi) Secure Enclave’e bağladığı için büsbütün fonksiyonel olacak.

Apple’ın kendi kendine tamir programının kapsamı genişletiliyor

Program, kullanıcılara daha evvel Apple teknisyenleriyle hudutlu olan tamir kaynaklarının birçoklarını verecek. Gerekli bileşenleri ve araçları satın alabilir yahut kiralayabilirsiniz. Bunlar potansiyel olarak kıymetli olsa da, elektronik aksamları tamir etme konusunda rahatsanız ve donanımınızı öbür birine göndermek istemiyorsanız, size klasik servis dayanağından daha uyguna gelebilir.

Daha evvel olduğu üzere, Self Servis Onarım büsbütün müşteri memnuniyeti odaklı bir hareket değil. Şirket, Tamirat Hakkı maddelerini ve yönetmeliklerini çıkaran ulusal ve eyalet hükümetlerinin artan baskısıyla karşı karşıya. Örneğin, Avrupa Birliği değiştirilebilir pilleri zarurî kılmak istiyor. Apple’ın programı, tamiratı kolay aygıtları içeren uğraşların yanı sıra potansiyel olarak yasal sıkıntıları da ortadan kaldırıyor.

Apple bu mevzuda yalnız değil. Samsung, Google ve başkalarının şirket içinde yahut iFixit üzere kendin yap şirketleri ile ittifaklar yoluyla emsal teşebbüsleri var. Kendi kendine tamirat pek çok kişi için pratik olmasa da, bu seçenek artık yaygınlaşıyor.