Apple’ın Güvenliğini Öve Öve Bitiremediği iPhone Uygulama Mağazasında Uydurma Kripto Para Uygulaması Keşfedildi

ABD merkezli teknoloji devi Apple, iOS ekosistemini övmek istediği vakit ekseriyetle güvenlikten dem vurur. Şirket, App Store’daki uygulamaların inançlı olduğunu söyler durur. Fakat bu tezin o kadar da hakikat olmadığını gözler önüne seren bir gelişme yaşandı. Kripto para yatırımcılarına fizikî ve dijital ortamda cüzdan hizmeti sağlayan “Trezor” isimli şirkete ilişkin olduğu ileri sürülen lakin aslında berbat gayeli olan bir uygulama olduğu tespit edildi.

Crypto Lawyers isimli şirketin kurucu ortakları ortasında yer alan Rafael Yakobi tarafından tespit edilen makus gayeli uygulama, App Store’da Trezor araması yapıldığında ilk sırada çıkıyordu. Bu da kullanıcıların, özgünlük kuşkularını engelliyordu. Lakin gerçek bu türlü değildi. “Trezor Wallet Suite” isimli uygulama, yatırımcıların cüzdanlarını boşaltmak için geliştirilmişti. Makus hedefli yazılım nedeniyle kaç kişinin mağdur olduğu bilinmiyor.

Yüzler, hatta binlerce yatırımcıdan bahsediliyor…

Apple, “Trezor Wallet Suite” uygulamasını, sıkıntının açığa çıkmasıyla App Store’dan kaldırdı. Haliyle, uygulama sayfasına ulaşamıyoruz. Rafael Yakobi, yüzlerce ve hatta binlerce mağduriyet oluşmuş olabileceğini söylüyor. Haksız da sayılmaz. Zira Trezor, bölümdeki en tanınan şirketlerden bir tanesi. Tabi bir de geçmişte yaşananlar var. iOS ekosisteminde emsal bir durum 2021 yılında da yaşandı ve bir kullanıcıların savına göre 600 bin dolarlık ziyan yaşandı. 

“Ben de kripto para yatırımcısıyım. Nasıl korunabilirim?”

Yaşanan olay, çok inançlı denen iOS ekosisteminde bile makus hedefli yazılımlar bulunabileceğini gözler önüne seriyor. Pekala bu durumda, yatırımcının ne yapması gerekiyor? Aslına bakacak olursak yanıt çok kolay. Şayet kripto para dünyası ile ilgili bir uygulama arayışındaysanız, yapmanız gereken tek şey orijinal internet siteleri. Örneğin; dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in yahut Trezor’un resmi internet sitesine giderseniz, resmi taşınabilir uygulamalar için irtibat verildiğini görürsünüz. Bu yol ile makus hedefli yazılımlardan korunabilirsiniz.