Apple sonunda İngilizce küfür etmek isteyenlerin taleplerini dikkate aldı

Keskin bir öfke duygusuyla tarihteki en kötü hakaretleri kaleme alsanız bile, iPhone’unuzun en ağır küfürlerinizi (F harfiyle başlayan kelimeleri) sevimli bir canlı olan “ördekler” ile otomatik düzelttiğini gördüğünüzde ne hissederdiniz? Bu durumu çoğumuz yaşadık ve dürüst olmak gerekirse, hoş bir deneyim değildi. Apple’ın bu durumun farkına vardığı anlaşıldı; çünkü şirket, iPhone klavyesinin “ördek” ve “ördek gibi” sözcüklerle sıkça karşılaşılan küfürleri artık otomatik düzeltmeyeceğini WWDC 2023’te duyurdu.

Artık “Ne ördeği bu!” diye bir tabir kalmadı! Apple, geçen hafta düzenlenen WWDC 2023’te en yeni iOS 17 yazılımını tanıttı. Yeni yazılım, yüzeyde büyük bir yenilik gibi görünmeyebilir, ama gerçekten hoş birkaç iyileştirmeye de sahne oldu. Bunların en önemlisi, Apple’ın “ördek gibi” otomatik düzeltme sorununu çözmesi oldu. Cupertino merkezli şirket, geliştirici etkinliği esnasında, yeni iOS yazılımının küfürleri otomatik düzeltmeyi durdurmak için makine öğrenmesi teknolojisini kullanacağını açıkladı.

Apple sonunda İngilizce küfür etmek isteyenlerin taleplerini dikkate aldı

Apple’ın yazılım mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, “Ördek gibi bir kelime yazmak istediğinizde, klavye o kelimeyi öğrenecek” şeklinde açıklama yaptı.

Apple’ın otomatik düzeltme özelliği, kullanıcıların rahatsız olmasına neden oldu ve sosyal medyada sıklıkla görülen popüler bir ifadeyi tetikledi: “Lanet olsun, otomatik düzeltme.” Ayrıca, ördekleri içeren bir dizi mizaha da yol açtı.

Bu yeni düzenleme, Eylül 2023’te telefonlarınıza ulaşacak olan iOS 17 güncellemesiyle yayınlanacak. Yeni yazılımın Geliştirici Beta sürümü zaten geliştiricilerin kullanımına sunulmuş durumda, Halka Açık Beta sürümleri ise Temmuz 2023’ten itibaren yayımlanmaya başlayacak. WWDC sırasında Apple ayrıca teknolojik açıdan oldukça etkileyici olan Vision Pro kulaklıklarını ve inanılması güç bir fiyat etiketiyle satışa sundu.