Apple, iPhone 15 Pro modellerinde titanyuma geçiş yapabilir; pekala bu neleri değiştirecek?

Son birkaç aydır iPhone 15 Pro dizaynları hakkında pek çok söylenti ortaya çıktı, lakin bu varsayımlardan biri artık neredeyse büsbütün doğrulandı.

Bir müddettir iPhone 15 Pro’nun titanyum kenarlara sahip olabileceğini duyuyoruz ve PatentlyApple’ın yeni bir haberi, Apple’ın bir sonraki Pro seviyesindeki iPhone’unun “gerçekten de [iPhone 14 Pro’nun] mevcut paslanmaz çelik çerçevesini titanyum alaşımlı bir çerçeveyle değiştireceğini” öne sürüyor.

İddia edilen bu doğrulama, PatentlyApple tarafından görülen ve büyük Apple modül tedarikçisi Hon Hai Group tarafından verilen büyük titanyum siparişlerini ayrıntılandıran “Çin’den iki yeni tedarik zinciri raporu” aracılığıyla geldi.

Bunun iPhone hayranları için büyük bir haber olduğu rahatlıkla söylenebilir. Titanyum, yükünün sadece %40’ı kadar paslanmaz çelikle tıpkı güce sahip, bu da iPhone 15 Pro’nun tıpkı seviyede dayanıklılık sunarken iPhone 14 Pro’dan kayda bedel bir düzeyde daha hafif olabileceğini öneriyor.

Alternatif olarak, Apple, iPhone 15 Pro için benzeri bir 206g tartısı müdafaayı tercih ederek, muhtemelen telefonu bir evvelki sürüme nazaran değerli ölçüde daha sağlam hale getirebilir.

Ayrıca, bu tedarik zinciri raporları doğruysa, iPhone 15 Pro Max’ın de tıpkı halde titanyum alaşımlı bir çerçeveye sahip olacağını söyleyebiliriz. Bu, Apple’ın bir sonraki muhteşem boyutlu iPhone’unun iPhone 14 Pro Max’ten (240g) daha hafif olmasını sağlayacaktır.

Önümüzdeki yıl sunulacak iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max’in şimdiye kadar karşılaştığımız en büyük iPhone’lar olacağına dair söylentilerle birlikte, paslanmaz çelik yerine titanyum iPhone çerçevelerine bir an evvel geçiş yapmak mutlaka Apple’ın da faydasına olacaktır.

Elbette, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’te titanyum kullanılması kaçınılmaz olarak her iki aygıtı da daha değerli hale getirecek, lakin Apple’ın bu yıl tüm büyük global pazarlarda yeni iPhone fiyatlarını arttırması aslında bekleniyordu.

Standart iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ın ise, evvelkiler tarafından kullanılan alüminyum kasaya bağlı kalması bekleniyor.