Apple, Çizilmelere Karşı Yeni Bir Patent Aldı: Gelecekteki iPhone’larda Kılıfa Gereksinim Kalmayabilir

Akıllı telefon kullanıcılarının en çok korktuğu şeylerden biri, telefonlarını düşürüp yahut bir yere sürtüp çizmektir. Bu nedenle de neredeyse herkes, telefonunu korumak için telefon kapları kullanır. Apple tarafından yapılan yeni bir patent başvurusu, gelecekte iPhone’larda bu sorunun ortadan kalkabileceğini ortaya koyuyor.

AppleInsider’ın aktardığına nazaran teknoloji devi, ABD Ticari Marka Patent Ofisi’ne (USPTO) bir patent başvurusu yaptı. Patent, iPhone’un çizilmeye karşı sağlam hâle gelebileceğini gösteriyor.

Apple, farklı yararları bulunan gereçleri birleştirerek bunu yapmak istiyor

Apple, patent müracaatında “Telefonlar, saatler, tabletler, çeşitli yüzeylerle temas yaşayabilir ve bu da aygıtın yüzeyinin bozulmasına yahut aşınmasına neden olabilir” ifadelerini kullanırken iPhone’larda kullanılan materyallerin kendine nazaran faydalarının ve zararlarının olduğunu belirtiyor.

Örneğin Apple, metal ezilmelere, çizilmelere yahut kırılmalara karşı güçlü olabilirken sinyalleri engelleyebildiğini söylüyor. Öte yandan seramik ise sinyallere karşı şeffaf olabilirken kırılgan olabiliyor. Ayrıyeten plastik de hem sinyalleri geçirebiliyor hem de güçlü olabiliyor; fakat çizilmelere karşı dayanıksız olabiliyor.

İşte şirket, buna tahlil olarak iPhone kasaları için birden fazla gereç kullanılabileceğini söylüyor. Patentte, materyallerin her birinin farklı yarara sahip olacağı; fakat hepsinin tıpkı genel maksada hizmet edeceği söyleniyor. Ayrıyeten aşınmaya güçlü kısmın seramik ve metalden oluşabileceği de ekleniyor.

Ancak bunu gerçekleştirmesi için Apple’ın bu gereçleri 10 ila 100 mikron (mikron: milimetrenin binde biri) aralıkla yerleştirmesi gerekiyor. Nasıl bu türlü bir şey yapılacağı konusunda ise bir bilgi yok.

Apple’ın bu patenti gerçeğe dönüşüp dönüştürmeyeceği konusunda kesin bir şey söylemek mümkün değil. Bu biçim şirketler, sık sık bu türlü patent müracaatlarında bulunuyor; lakin çok azı sahiden eserlerde karşımıza çıkıyor.