Apple bir fenomen aygıtını daha emekliye ayırdı

Apple, orjinal 12 inçlik MacBook’u bugün kullanılamaz eserler listesine dahil etti. Bu durum, kelam konusu laptopun artık Apple Mağazaları ve Yetkili Servis Sağlayıcılar tarafından tamir ya da hizmet için kabul edilmeyeceği manasına geliyor.

2016 yılında tanıtılan 12 inçlik MacBook’un özellikleri şunları içeriyordu: Mart 2015’te tanıtımı yapılan bu eser, yalnızca iki pound tartısında olan ince ve hafif bir dizayna sahipti. Fiyatları 1.299 dolar seviyesinden başlamakta olan bu modelin standart özellikleri ortasında 1.1GHz çift çekirdekli Intel Core M yonga seti, entegre Intel HD 5300 grafik ünitesi, 8GB RAM ve 256GB SSD yer alıyordu.

Apple’ın eski pazarlama şefi Phil Schiller, Mart 2015 basın açıklamasında, “Apple, yeni MacBook ile dizüstü bilgisayarı tekrar icat etti. MacBook’un her bileşeni yeni bir yenilik sunuyor,” formunda konuşmuştu. Schiller’a nazaran; fanı olmayan dizaynından ultra ince Retina ekranına, yüzde 34 daha ince tam uzunluk klavyesine, yeni Force Touch trackpad’inden çok istikametli USB-C temas noktasına ve çığır açan basamaklı pil dizaynına kadar, yeni MacBook dizüstü bilgisayarın geleceğini temsil ediyordu.

Apple bir fenomen aygıtını daha emekliye ayırdı

12 inçlik MacBook, tıpkı vakitte Apple’ın arızalara eğilimli olduğu bilinen ve çeşitli şikayetler ve davalardan sonra tüm MacBook serisinden çıkarılan berbat şöhretli kelebek anahtar geçişli klavye dizaynına sahip birinci MacBook modeliydi. Apple, 12 inçlik MacBook’u son olarak Haziran 2017’de güncelledi ve üretimi Temmuz 2019’da durdurdu.

Apple’ın bir eseri teknolojik olarak kullanılamaz olarak sınıflandırması için, o eserin satışının durdurulduğu tarihten itibaren yedi yıldan fazla bir mühletin geçmiş olması gerekiyor. İkinci kuşak modelin uygunlaştırılmış özellikleriyle birlikte Nisan 2016’da üretimi durdurulan özgün 12 inçlik MacBook, bu yedi yıllık süreyi geçtiği için kullanılamaz olarak sınıflandırıldı.

Apple’ın 12 inçlik MacBook’u kullanılamaz olarak ilan etmesinin yanı sıra, Apple Watch Series 2’nin paslanmaz çelik modellerini de vintage olarak sınıflandırdı. Alüminyum Series 2 modelleri ise daha evvel Kasım 2022’de vintage olarak sınıflandırıldı.

Apple’ın vintage eserler listesi, beş yıldan daha uzun müddet evvel satışı durdurulmuş ve yedi yıldan daha az mühlet evvel satışı durdurulmuş aygıtları kapsıyor. Apple, vintage aygıtlar için yedinci yıla kadar servis ve kesim temin ediyor, lakin tamirler kesim bulunabilirliğine bağlı oluyor.