Apollo ve başka birtakım tanınan üçüncü taraf Reddit uygulamaları kapandı

Uzun bir veda sonrası Apollo kurucusu Christian Selig, Reddit’in fişi biraz erken çektiğini ve uygulamanın web sitesindeki içeriğe erişimini kestiğini söyledi. Selig daha evvel, Apollo’nun olduğu üzere çalışmasını sürdürmenin yeni kurallara nazaran kendisine yılda 20 milyon dolara mal olacağını ve uygulama abonelik sunsa da bu ölçüsü karşılayabilecek kadar kazanmadığını söylemiş ve haziran başında uygulamanın ay sonuna kadar kapatılacağını duyurmuştu.

Bir öbür tanınan Reddit uygulaması olan BaconReader da artık yok. Uygulamayı başlatan kullanıcılar, kendilerine teşekkür eden ve uygulamanın “Reddit API’sindeki değişiklikler” nedeniyle artık çalışmadığını açıklayan bir bildirim görecek.

Apollo ve öbür birtakım tanınan üçüncü taraf Reddit uygulamaları kapandı

Kullanıcılarına kapatıldığına dair bir bildirim gönderen Sync for Reddit için de birebir durum geçerli. En az iki üçüncü taraf istemci yaşamaya devam edecek lakin API erişimi için ödeme yapmayı göze alabilmek için kullanıcılardan fiyat almaya başlayacaklar.

Reddit, nisanda, çoğunlukla üretken yapay zeka için büyük lisan modellerini eğitmek için kullanılan rastgele bir bilgi için ödeme almak emeliyle, 1 Temmuz’dan itibaren şirketlerden API erişimi için fiyat almaya başlayacağını duyurmuştu. Reddit CEO’su Steve Huffman bir röportajda “Reddit data külliyatı sahiden değerli” dedi. “Ancak tüm bu kıymeti dünyanın en büyük şirketlerinden kimilerine fiyatsız olarak vermemize gerek yok.” Bunun üzerine site genelinde toplu protestolar düzenlenmişti.