Android 14’ün özellikleri pek çok kullanıcıyı fazlasıyla heyecanlandırdı

Google, I/O konferansında Android 14 Beta 2‘yi duyurarak, bir dizi alanda önemli iyileştirmeler sunmaya devam etti. Bu en son güncelleme, kamera ve medya özellikleri, gizlilik ve güvenlik ayarları, sistem kullanıcı arayüzü ve üretkenliği artırmaya yönelik geliştirici araçları konusunda bir dizi yenilik getirdi.

Bu özelliklerden dikkat çeken bir tanesi, canlı renkler ve yüksek kontrast sunan 10-bit Ultra HDR görüntüleri desteklemesi oldu. Android 14, standart dinamik aralık ve HDR modunda işleme yapabilme yeteneğiyle JPEG ile tam uyum sağlıyor.

Kamera Uzantıları da önemli güncellemeler aldı. Bunlar arasında dinamik görüntü yakalama sürecinin tahmin edilebilmesi, yakalama ilerleme geri bildirimlerini destekleme, uzantıya özgü meta veriler ve son görüntü özelliği ile hâlâ görüntü yakalama yeteneği bulunuyor. Sensör içi yakınlaştırma özelliği, diğer kamera kontrolleri kullanıma hazır olmasa bile kullanıcılara zoom kontrolü sağlar.

Android 14’ün özellikleri pek çok kullanıcıyı fazlasıyla heyecanlandırdı

Android 14 Beta 2, USB bağlantılı kulaklıklar için kayıpsız ses formatlarını destekleyerek kullanıcıların ses deneyimini de geliştirdi. Ek olarak, gelişmiş grafik özelliklerini benimseyerek, özel kafesler ve nokta ile fragment shader’larına sahip donanım tamponu renderer’ı sayesinde donanım hızlandırma ile daha verimli çizim imkanı sağladı.

Google, kullanıcıların sağlık ve fitness verileri için cihazda bir depolama birimi olarak hizmet veren Health Connect’i tanıttı. Bu platform entegrasyonu, kullanıcıların tercih ettikleri sağlık uygulamaları arasında veri paylaşımını kolaylaştırırken, gizlilik kontrolleri de sistem ayarlarına sorunsuz bir şekilde entegre edildi.

Veri paylaşımı konusundaki güncellemeler de geliştirildi. Artık bir uygulama konum verilerini üçüncü taraflarla paylaştığında kullanıcılara bildirim gönderiliyor. Kullanıcılar, uygulamalarının veri paylaşım uygulamalarını değiştirdiğinde de bildirim alıyorlar. Yeni bir konum veri paylaşımı güncellemeleri sayfasına, cihaz ayarlarından kolayca ulaşılabiliyor.