Adobe, 20 Milyar Dolara Satın Almaya Çalıştığı Figma’nın Rakibi “Adobe XD”yi Kapatıyor

Dünyanın en büyük grafik ve medya yazılım şirketlerinden Adobe, bir müddettir Figma isimli platformu satın alma problemi ile gündemde. Aslında taraflar anlaşmış durumda. Adobe, Figma için 20 milyar doları gözden çıkardı. Fakat resmi otoritelerin bu satın alıma onay vermesi gerekiyor ve Avrupa Birliği, bu işe pek sıcak bakmıyor üzere görünüyor.

Tüm bunlar gölgesinde, Adobe’dan dikkat çeken bir atılım geldi. Şirket, Figma ile birebir işi yapan Adobe XD isimli arayüz tasarım programının fişini çekti. Aslında durum şu; bugüne dek Creative Cloud aracılığıyla ulaşılan hizmet, an prestijiyle kaldırıldı. Şu ana dek Adobe XD platformunu satın almayan kullanıcılar, bu uygulamaya erişemez oldular.

Sadece geçmişte satın alan kullanıcılar için takviye verilecek!

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan isim, şirketin üst seviye yöneticilerinden Anais Gragueb oldu. Gragueb, Adobe XD’nin hizmeti bugüne kadar satın almış olan kullanıcılar için desteklenmeye devam edeceğini söyledi. Lakin bunun ne vakte kadar devam edeceği bilinmiyor. Adobe’dan hususla ilgili resmi bir açıklama gelmedi.

Açık konuşmak gerekirse bu atılım şaşırtıcı değil. Zira Adobe XD ile Figma, kesimdeki iki büyük rakipti. Her iki platform da tıpkı hedefe hizmet ediyor, misal özellikler sağlıyordu. Adobe’un Figma’yı satın alması demek, XD’nin fonksiyonsuz ve hatta gereksiz olması demek. Şirket bundan kaynaklı olarak Adobe XD için daha fazla kaynak harcamak istemiyor gibi görünüyor. Tabi olur da Adobe’un Figma’yı satın alması engellenirse, o vakit apayrı şeyler konuşuyor olabiliriz.