100 milyon kullanıcıya ulaşan Threads’te neden reklam yok? Bu, sonsuza kadar bu türlü mi geidecek?

Meta’nın direkt Twitter’ın rakibi olarak yayınladığı Threads, yalnızca beş gün içinde 100 milyondan fazla kullanıcıya ulaşarak çok konuşulan bir muvaffakiyete imzasını attı. Instagram hesabı olan herkes, ayrıyeten kaydolmak zorunda kalmadan Threads hizmetini kullanabildiği için bu süratli büyüme biraz aldatıcı olabilir. Tek yapmanız gereken uygulamayı indirmek ve Instagram hesabınızla bağlanmak. Tekrar de, Elon Musk’ın Twitter’daki berbat liderliği sayesinde Threads’in trafiğinde bir artış yaşandığı inkar edilemez.

Threads, şu anda Twitter tecrübesinin tam bir kopyası bile sayılmaz. Uygulamada birçok özellik eksik. Bunlardan biri de reklamlar. Bu, yüklü olarak reklamlardan para kazanan ve reklam gayesiyle tüm uygulamalarında kullanıcıları izleyen bir şirket için şaşırtan bir seçim üzere görünebilir.

Ancak Threads’e reklamların eklenmesi kaçınılmaz.

Meta yalnızca gerçek vakti bekliyor

Meta şimdilik Threads için markalı içeriklerle başlamayı planlıyor. Axios’a konuşan bir kaynak, Instagram’ın markalı içerik araçlarını yeni uygulamaya getirmek istediğini söyledi. Bu sayede pazarlamacılar tam bir reklam tahlili için beklerken, platformda fiyatlı tanıtım kampanyaları yürütebilecekler.

Reklamlara gelince, Threads kullanıcı tabanı “kritik bir kitleye” ulaşana kadar klasik reklamları görmeyeceğiz üzere görünüyor. Tıpkı biçimde bu bilgi de bir Meta kaynağından geliyor.

Kritik kitle denilen sayının ne olduğunu şimdi bilmiyoruz. Daha evvel de tabir ettiğimiz üzere, Threads yalnızca beş gün içinde 100 milyon kullanıcıya ulaştı.

Threads kullanıcılarının hizmete ne kadar bağlı kaldığını ve daha fazla büyümenin mümkün olup olmadığını görmek daha değerli. Twitter’daki büyük karmaşa göz önüne alındığında, yakında daha fazla insanın Threads’e akın ettiğini görmek bizi şaşırtmaz. O vakte kadar Threads’te reklam görmeyebiliriz ki bu da şu an için kusursuz bir avantaj.

Meta CEO’su Zuckerberg ise, şirketin fakat 1 milyar kullanıcıya ulaşıldığında platformdan para kazanmayı düşüneceğini söylüyor.

Threads’in şimdilik reklamsız olduğunu görmek mükemmel olsa da bu Meta’nın sizi takip etmediği manasına gelmiyor. Oraya ulaşmak için bir Instagram hesabı kullandığınızı unutmayalım. Yani en başından itibaren Meta’nın algoritmalarına maruz kalıyorsunuz.

Ayrıca üstteki fotoğrafta gördüğünüz üzere, Meta muhakkak sizinle ilgili her şeyi izlemek istiyor. Bu, iPhone uygulamasının üstteki saklılık etiketinde listelenen tüm dataları topladığı manasına gelmiyor. Bu daha çok gelecekte data toplama niyetine yönelik.

Meta, şirkete daha fazla para kazandıran özelleştirilmiş reklamlar sunabilmek için şahsî bilgilere gereksinim duyuyor. Bu, gelecekte Threads’e reklamların geleceğinin sinyalini herkese veriyor olmalı. Threads size şu anda reklamların sorun olmadığı WhatsApp tecrübesini hatırlatsa da daha yeni başlıyoruz.